• rozwiń

Balcerowicz polskim faworytem na stanowisko szefa MFW

Balcerowicz polskim faworytem
 na stanowisko szefa MFW
Foto: TVN24 Foto: Bielecki o szansach Polaków na objęcie stanowiska szefa MFW

Prof. Leszek Balcerowicz w ścisłym gronie faworytów w walce o schedę po aresztowanym szefie MFW. Dostał propozycję kandydowania od premiera i się zgodził - dowiedziały się "Fakty" TVN. Według b. premiera Jana Krzysztofa Bieleckiego, kandydatów "wagi ciężkiej" z Polski jest dwóch - Marek Belka i Balcerowicz właśnie. Jednak - w jego opinii - obaj bez szans w starciu z kandydatami z Europy Zachodniej.

Według "Faktów" TVN, Balcerowicz jest w ścisłym gronie faworytów w walce o fotel po aresztowanym szefie MFW. Początkowo w grze były trzy nazwiska - prócz Balcerowicza jeszcze Belka i Bielecki.

Jak donoszą "Fakty" TVN to szanse Balcerowicza na objęcie stanowiska szefa MFW sonduje polski rząd (ma m.in. rozmawiać o tym na forum UE). On sam zaś zgodził się na kandydowanie.

Jeszcze cięższa gwiazda rocka

Według Jana Krzysztofa Bieleckiego, kwestia ubiegania się Polaka o stanowisko szefa MFW "jest w tym momencie trochę nadmuchiwana". Gość programu "Tak jest" przyznał jednak, że Polska ma tylko dwóch kandydatów "wagi ciężkiej" na to stanowisko.

- To dwaj profesorowie - Belka i Balcerowicz. Przy takiej okazji różne kraje zgłaszają swoich kandydatów, żeby pokazać, że ich mają. Ale kaliber krajów G7, które zgłaszają swoich przedstawicieli jest nieco większy, niż G20, a my nawet nie jesteśmy w G20 - podkreślił Bielecki.

Jednak według byłego premiera nikt nie może się równać z kandydatem "super ciężkim" - minister finansów Francji Christine Lagard. - Nawet przeczytałem gdzieś, że to taka rock star - gwiazda rocka. Anglicy bardzo chętnie popierają tę kandydaturę, bo nie muszą popierać swojego rodaka Gordona Browna, który ma apetyt na to stanowisko. To jest bardzo dobra kandydatura - powiedział Bielecki.

mn//kdj/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane