• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

Balcerowicz ostrzega przed protekcjonizmem

Balcerowicz ostrzega przed protekcjonizmem
Foto: TVN24 Foto: Były minister finansów o szczycie G20

- Mam nadzieję, że szczyt G20 to nie będzie tylko teatr polityczny, a uczestnicy opowiedzą się przeciwko polityce protekcjonizmu, czyli dofinansowywania banków przez rządy państw - mówił Leszek Balcerowicz. Protekcjonizm to groźba dla światowej gospodarki. Od piątku przywódcy krajów grupy G20 obradowali na szczycie w Waszyngtonie, poświęconym światowemu kryzysowi finansowemu.

Balcerowicz podkreślił, że światowi ekonomiści ostrzegają przed ryzykiem protekcjonizmu. – To jest wejście na taką drogę, na której byłoby się już trudno zatrzymać - powiedział były minister finansów i były prezes Narodowego Banku Polskiego.

Jego zdaniem, kolejną nadzieją, którą finansiści wiążą ze szczytem, jest decyzja o wzmocnieniu działania Międzynarodowego Funduszu Walutowego. – To wiązało by się ze zwiększeniem roli takich krajów jak Chiny czy Indie - dodał.

Jednak - jak podkreślił - od żadnego szczytu nie można oczekiwać szczegółowych rozwiązań. Według niego, dużym osiągnięciem spotkania przywódców będzie stworzenie ram dla rynków finansowych tak, by w przyszłości uniknąć kryzysów finansowych.

Tymczasem są już pierwsze efekty szczytu. Jak podała agencja dpa, w projekcie dokumentu końcowego szczytu G20 wskazuje się na konieczność poddania "regulacji lub stosownemu nadzorowi" wszystkich "rynków finansowych, produktów finansowych i uczestników rynku finansowego".

mon ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane