• rozwiń
  • WIG20 2233.87 +0.35%
  • WIG30 2531.47 +0.32%
  • WIG 58751.67 +0.22%
  • sWIG80 11571.42 -0.14%
  • mWIG40 3746.86 -0.06%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-15 17:15

Dostosuj

Balcerowicz oburzony "diabłem" i "barbarzyńcą"

Balcerowicz oburzony "diabłem" i "barbarzyńcą"
Foto: TVN24 Foto: Balcerowicz oburzony

- Debata nie polega na insynuowaniu komuś, że zaprzedał duszę diabłu albo mówieniu, że jest barbarzyńcą - mówił na konferencji prasowej prof. Leszek Balcerowicz. Odniósł się w ten sposób do ostatnich krytycznych komentarzy pod swoim adresem ze strony minister Jolanty Fedak i Jana Krzysztofa Bieleckiego. Tłumaczył też, dlaczego nie zgodził się na telewizyjną debatę, do której wezwał go minister finansów Jacek Rostowski.

W piątek na konferencji prasowej Leszek Balcerowicz tłumaczył, dlaczego nie zgodził się na wystąpienie w telewizji. Do telewizyjnej debaty na temat reformy emerytalnej wezwał go minister finansów Jacek Rostowski. Według Balcerowicza jednak, debata nie polega tylko na używaniu słowa mówionego. - Debata polega również na używaniu słowa pisanego, przedstawianiu analiz po to, żeby spotykały się z podobną odpowiedzią - przekonywał. Dodał, że analizy mają na celu wykazanie ewentualnych błędów.

Przypomniał, że do przedstawicieli rządu i parlamentu dotarł obszerny tekst "Reforma emerytalna a finanse publiczne". Balcerowicz miał nadzieję, że to będzie początkiem prawdziwej debaty. Ale, jak powiedział, nie doczekał się debaty w sensie rzeczowej odpowiedzi na rzeczowe analizy.

Była propozycja - bez odpowiedzi

- Kilka dni temu przedstawiliśmy rozwiniętą diagnozę i pakiet propozycji, którego wcielanie w życiu pozwoliłoby Polsce kontynuować budowę II filaru i jednocześnie redukować wzrost zadłużenia w stosunku do PKB - zauważył profesor. - To próba, żeby wreszcie w Polsce była debata, czyli wymiana analiz i argumentów. A czego na razie doczekaliśmy się ze strony niektórych przedstawicieli rządu? - pytał i przytoczył kilka przykładowych odpowiedzi.

Jak cytował, w jednej z wypowiedzi minister finansów Jacek Rostowski powiedział: "myślę, że problem polega na tym, że Leszek zdaje sobie ciągle sprawę, ze popełnił błąd". - To na tym ma polegać debata? Że ktoś na podstawie wglądu w cudze myśli widzi poważny błąd? - ironizował Balcerowicz.

Bielecki: Balcerowicz jest w stanie zaprzedać duszę diabłu

Przytoczył też czwartkową wypowiedź Jana Krzysztofa Bieleckiego w programie "Tak Jest" w TVN24. Bielecki mówił: "za chwilę Balcerowicz jest w stanie zaprzedać duszę diabłu, żeby tylko obronić system OFE". - Kolejna próbka to pani minister Fedak z "Gazety Prawnej", która mówi, że "propozycje Balcerowicza mają charakter barbarzyński, są nieadekwatne do naszej sytuacji gospodarczej i kulturowej" - zacytował profesor. Przypomniał również wypowiedź jednego z polityków PO, który miał stwierdzić: "Pan profesor broni OFE bo to jego dziecko".

- Przekaz jest taki, że nie można przykładać znaczenia do moich słów, bo są nieobiektywne. Czy na tym ma polegać debata w wolnej Polsce? Na słowach, w których nie ma cienia dowodu, które są mocnymi słowami graniczącymi z wyzwiskiem? Na insynuowaniu, że ktoś się zaprzedał, na używaniu słowa barbarzyńca? - mówił ekonomista.

Zaznaczył, że prawdziwa debata to odnoszenie się do tez, dowodów, a nie intencji i emocji. Wyraził nadzieję, że Polska doczeka się "nie oskarżeń i nie insynuacji, ale odpowiedzi z kontrargumentami i kontrdowodami". - Wtedy będziemy mieli debatę i na taką debatę liczę - podkreślił.

Jak dodał, pierwszym krokiem ku temu będzie pisemne ustosunkowanie się do przedstawianych analiz. - Proszę rząd, żeby pokazali gdzie są błędy i wtedy poprzez taką wymianę argumentów i dowodów dojdziemy do lepszych rozwiązań dla Polski - zaapelował.

jk/fac/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane