• rozwiń
  • WIG20 2200.95 +0.54%
  • WIG30 2501.93 +0.53%
  • WIG 58144.64 +0.45%
  • sWIG80 11589.85 +0.23%
  • mWIG40 3798.73 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-09-13 17:15

Dostosuj

Balcerowicz: Kryzys w USA niegroźny dla Polski

Balcerowicz: Kryzys w USA niegroźny dla Polski
Foto: TVN24.pl Foto: Balcerowicz uspokaja

- Wpływ amerykańskiego kryzysu na Polskę będzie słabszy w porównaniu z oddziaływaniem na inne kraje, bo jesteśmy słabo powiązani ze Stanami Zjednoczonymi - mówi były prezes NBP Leszek Balcerowicz. I dodaje: - Powinniśmy się skupić na własnych problemach.

W wywiadzie udzielonym portalowi finansowemu Money.pl Balcerowicz powiedział, że skoro nie mamy wpływu na to, co się dzieje w USA, a mamy zaś wpływ na to, co się dzieje w Polsce, powinniśmy skupić się na rozwiązywaniu własnych problemów.

- Ewentualne trudności na świecie nie powinny demobilizować czy dawać alibi... Wręcz przeciwnie, powinny zachęcać do działania - powiedział.

"Wielki Kryzys nie wróci"
Balcerowicz pytany, czy problemy gospodarki amerykańskiej są najgorsze od czasu Wielkiego Kryzysu, odpowiedział że - jak na razie - nie ma podstaw, by wieścić katastrofę. Profesor podkreślił, że podczas Wielkiego Kryzysu amerykański PKB spadł o 40 proc., nastąpił również krach całego systemu finansowego.

- To jest zupełnie nieporównywalne. Ostatnia prognoza Funduszu Walutowego dla USA mówi o wzroście PKB o 0,5 procent. Nawet jeśli byłby zerowy, to w bogatym kraju sytuacja, w której przez rok dochód nie rośnie, ale też nie spada, jest zupełnie inna od Wielkiego Kryzysu - tłumaczył.

Leszek Balcerowicz nie przewiduje również wyparcia dolara jako głównej waluty rozliczeniowej. Stwierdził jednak, że mogą się zmieniać proporcje. - Słabszy dolar jest mechanizmem zmniejszającym globalną nierównowagę. Sprawia, że eksport amerykański staje się bardziej konkurencyjny - dodał.

bgr/mlas

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane