• rozwiń
  • WIG20 2233.87 +0.35%
  • WIG30 2531.47 +0.32%
  • WIG 58751.67 +0.22%
  • sWIG80 11571.42 -0.14%
  • mWIG40 3746.86 -0.06%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-15 17:15

Dostosuj

Balcerowicz jednym z ośmiu na kryzys

Balcerowicz jednym z ośmiu na kryzys
Foto: PAP/Bartłomiej Zborowski Foto: prof. Balcerowicz po raz kolejny będzie walczył z kryzysem

Przewodniczący Komisji Europejskiej (KE) Jose Manuel Barroso ogłosił we wtorek skład grupy wysokiego szczebla, która ma doradzać unijnym komisarzom w sprawach zwalczania skutków kryzysu finansowego. W 8-osobowym gremium znalazł się prof. Leszek Balcerowicz.

Według wygłoszonych w Parlamencie Europejskim zapowiedzi Manuela Barroso, grupa ma zająć się poszukiwaniem odpowiedzi na pytanie, jak wzmocnić nadzór finansowy nad ponadgranicznymi instytucjami finansowymi, by zapobiec powtórzeniu się takich kryzysów w przyszłości.

Na czele grupy stanął były dyrektor Międzynarodowego Funduszu Walutowego Jacques de Larosiere; pozostali członkowie to także wybitni ekonomiści.

Żyjemy w czasach bez precedensów, które wymagają od nas poziomu koordynacji także bez precedensu. Jestem szczęśliwy i dumny mogąc stwierdzić, że Europa jest na wysokości tego zadania

Jose Manuel Barroso, przewodniczący KE

- Jestem szczęśliwy mogąc ogłosić dziś skład grupy: Leszek Balcerowicz, Otmar Issing, Rainer Masera, Callum Mc Carthy, Lars Nyberg, Jose Perez Fernandez, Ono Ruding - mówił do eurodeputowanych Barroso.

Prof. Leszek Balcerowicz jest jedynym członkiem grupy pochodzącym z nowych państw Unii Europejskiej. Jego kandydaturę zgłosił na ubiegłotygodniowym szczycie unijnym w Brukseli premier Donald Tusk, natomiast sam pomysł powołania grupy zgłosił w minionym tygodniu Jose Manuel Barroso.

Koordynacja bez precedensu

Grupa ma przedstawić pierwszy raport z propozycjami do wiosennego szczytu Unii Europejskiej w marcu.

- Wyjdziemy też z inicjatywą o płacach menedżerów, opartą na rekomendacjach z 2004 roku - zapowiedział Barrosa. Dodał, że UE będzie zabiegać o reformę światowego systemu finansowego, "bo ostatnie miesiące pokazały, że Bretton Woods nie potrafił dotrzymać kroku integracji światowych rynków finansowych". [W 1944 roku w Bretton Woods ustalono powojenny międzynarodowy system walutowy - red.]

- Żyjemy w czasach bez precedensów, które wymagają od nas poziomu koordynacji także bez precedensu. Potrzebujemy prawdziwej odpowiedzi europejskiej. Europa musi wypracować globalną odpowiedź na globalne problemy. Jestem szczęśliwy i dumny mogąc stwierdzić, że Europa jest na wysokości tego zadania - powiedział Barroso.

kap/

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane