• rozwiń

Balcerowicz: Głosuj i nie oddawaj Polski walkowerem!

Balcerowicz: Głosuj i nie oddawaj Polski walkowerem!
Foto: TVN24 Foto: Leszek Balcerowicz ostro krytykuje dokonania rządu Jarosława Kaczyńskiego

Zaniechanie prywatyzacji, fiskalizm, brak pomysłu i odwagi na prawdziwą reformę finansów publicznych oraz upolitycznienie państwowych firm - tak były szef NBP Leszek Balcerowicz podsumowuje w "Gazecie Prawnej" rząd Jarosława Kaczyńskiego.

Prof. Leszek Balcerowicz zapowiada, że nie powróci juz do polityki - ani do funkcji partyjnych, ani urzędniczych. Chce jednak zmobilizować Polaków do obywatelskiej postawy i namawia, aby poszli do głosowania w przedterminowych wyborach i mówi, co sam w Polsce widziałby inaczej.

- Zastój w prywatyzacji w Polsce w ostatnich dwóch latach i działania z tym związane przypominają hasła irańskich ajatollahów oraz skrajnego lewaka Chaveza w Wenezueli, a w efekcie narodową niemoc - takimi mocnymi słowami Balcerowicz ocenia dokonania gospodarcze obecnej ekipy rządzącej.

Jego zdaniem zapowiedziom deregulacji gospodarki towarzyszy tworzenie korupcjogennych przepisów dotyczących np. zakładania supermarketów. - Trudno o większy przykład obłudy [niż ustawa o wielopowierzchniowych obiektach handlowych - red.] - uważa Balcerowicz.

Profesor uważa także, że to, co jest reklamowane jako reforma finansów, nie dotyczy głównego problemu, czyli nadmiernych wydatków. Obecny rząd w ocenie Balcerowicza powinien szerzej przyjrzeć się wydatkom socjalnym, w tym zreformować KRUS oraz uporządkować wydatki na wcześniejsze emerytury czy renty inwalidzkie.

Co do sytuacji w służbie zdrowia, to Zdaniem Balcerowicza zbyt wiele placówek jest obszarami marnotrawstwa wskutek braku elementarnej gospodarności lub złej lokalizacji. - Trzeba pamiętać, że zbyt mała liczba operacji jest niebezpieczna dla pacjentów, bo powodzenie operacji zależy od biegłości lekarzy, a ta od liczby operacji. Jeśli chirurg pracuje na pół gwizdka, bo jest za dużo szpitali i niektórzy nie mają dostatecznie dużo zadań, to nie jest dobre dla pacjentów - uważa były szef NBP. - W przypadku szpitali nie chodzi więc tylko o efektywność finansową, ale i efekty zdrowotne - dodaje.

- Wszystkie międzynarodowe instytucje: OECD, Międzynarodowy Fundusz Walutowy, Bank Światowy ostrzegają nas przed zaniechaniem reform. Pomijam już „dokonania” tej partii w zakresie tworzenia prawa, traktowania instytucji publicznych, stosunku do praworządności - podsumowuje Balcerowicz.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane