• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

Balcerowicz czeka na jesienne reformy

Balcerowicz czeka na jesienne reformy
Foto: TVN24 Foto: Leszek Balcerowicz w "Rozmowie bardzo politycznej"

- Mam nadzieję, że zapowiedź, iż we wrześniu będzie szerszy rządowy program gospodarczy, będzie spełniona - mówił w TVN24 prof. Leszek Balcerowicz. Dodał, że jeśli Polska chce skutecznie "gonić Zachód" to musi wyprzedzać problemy, a nie natykać się na nie.

Leszek Balcerowicz pytany w ”Rozmowie bardzo politycznej” o dokonania Polski w gospodarce w ciągu ostatnich 30 lat po raz kolejny stwierdził, że jej reformowanie idzie zbyt wolno. Dlatego liczy, że rząd zgodnie z deklaracjami sprzed kilku tygodni przedstawi na jesieni program uzdrowienia głównie finansów publicznych.
Za rządu PiS, Samoobrony i LPR przejadano dobre czasy. Mieliśmy niewidoczną destrukcję finansów publicznych, gównie przez ogromne wydatki. A z drugiej strony odpolitycznianie gospodarki praktycznie zamarło - mówił ekonomista.

Czego potrzeba Polsce

- Żeby szybciej doganiać Zachód są potrzebne szersze reformy, głównie ograniczanie wydatków. Więcej ludzi musi pracować i to pracować dłużej - podkreślał Balcerowicz. Z wydłużaniem wieku emerytalnego sugeruje oprzeć się choćby na przykładzie Niemiec, gdzie reformę taką wprowadza się stopniowo.

Jak podkreślił, założone przez niego Forum Rozwoju Obywatelskiego pokazało przykładowe ruchy, od których można by takie reformy zacząć. - W Polsce mamy rekordowe zasiłki pogrzebowe, czy podwójne becikowe, które nie mają uzasadnienia - mówił

Zaznaczył, że ważne jest też kontynuowanie prywatyzacji.
- A najlepszym sprawdzianem dla przedsiębiorstwa jest to, że żaden polityk nie może zmienić prezesa. Ale na to musi być nacisk społeczny. I dlatego FOR zajmuje się kształtowaniem opinii publicznej w tym kierunku. To jest praca organiczna i chociaż na jej wyniki trzeba długo czekać, to warto to budować - powiedział.

Ruch, a nie związek

Balcerowicz odniósł się też do przebiegu uroczystości obchodów rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych, gdzie m.in. wygwizdano premiera Donalda Tuska.
- Przykro komentować to, co się tam dzieje, choćby pod względem estetycznym - mówił. - Ja mam wiele dobrych wspomnień z tamtego okresu. Wtedy wiele osób traktowało to jako ruch społeczny, a nie związek zawodowy. On się pojawił zupełnie niespodziewanie, nikt się tego nie spodziewał. Starano się wywalczyć większą przestrzeń wolności. Jakby nie było ograniczeń systemu, to od razu by się pojawił ruch polityczny, tak jak po '89 kiedy ograniczenia zniknęły - powiedział były wicepremier i minister finansów.

mkg/fac/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane