• rozwiń

Balcerowicz chce rozliczyć św. Mikołajów

Balcerowicz chce rozliczyć św. Mikołajów
Foto: TVN24 Foto: Co by zrobił Leszek Balcerowicz?

- Polskie finanse publiczne są chore od lat - powtórzył po raz kolejny w TVN24 były minister finansów prof. Leszek Balcerowicz. Dlaczego tak się dzieje? - Bo wiele osób głosuje na fałszywych świętych Mikołajów, którzy mówią "damy, damy, damy" i wystawiają weksle bez pokrycia. Czas już ich rozliczyć - uważa ekonomista.

Zła sytuacja polskich finansów publicznych, to według Leszka Balcerowicza konsekwencja wieloletnich zaniechań ich naprawy. Co więcej, nie dość, że nikt się tego nie podejmuje, to większość ekip rządzących jeszcze im szkodzi.

- Plan Jerzego Hausera (ministra finansów w rządzie Leszka Millera) był ostatnim poważnym planem naprawy finansów publicznych. Potem było już tylko dalsze psucie: ulgi prorodzinne, becikowe itd. - uważa Balcerowicz. - Czas najwyższy, żeby opinia publiczna rozliczyła rządzących - radzi ekonomista.

Już wiemy, że jesteśmy słabi. Co dalej?

- Kryzys obnażył całą naszą słabość. Ale nawet bez niego z takim ogromnym fiskalizmem Polska nie byłaby wstanie nadgonić Zachodu - uważa Balcerowicz.

Co więc zrobić, by naprawić finanse kraju? - Według mnie trzeba przedstawić społeczeństwu, jaka jest najlepsza strategia dla rozwoju gospodarczego i gdyby ta strategia, moim zdaniem polegająca na reformie wydatków, została politycznie zablokowana, to wtedy pozostałoby niebezpieczeństwo, że dług publiczny tak wzrośnie, że naruszy się konstytucje. I kto za to będzie odpowiadał? Ten, kto zablokował - uważa Balcerowicz.

Tym kimś ma być prezydent. Już wcześniej minister finansów Jacek Rostowski apelował w mediach do Lecha Kaczyńskiego by swoim wetem "nie szkodził działaniom naprawczym, które chce prowadzić rząd".

Balcerowicz wskazuje też drogę, którą poszedłby, gdyby był na miejscu Jacka Rostowskiego czy premiera Donald Tuska. - Nie podwyższałbym podatków, jeżeli tylko mógłbym ograniczać wydatki - powiedział Balcerowicz. A gdyby nie mógł, to by prywatyzował. - Czas działa na niekorzyść spółek będących pod kuratelą państwa, m.in. dlatego, że działa tam karuzela stanowisk niekorzystna dla tych spółek - dodał.

mkg//kdj/k

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane