• rozwiń
  • WIG20 2148.53 -0.53%
  • WIG30 2431.70 -0.47%
  • WIG 56647.08 -0.44%
  • sWIG80 11477.60 +0.27%
  • mWIG40 3613.37 -0.44%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Balcerowicz bierze się za edukację obywatelską Polaków

Leszek Balcerowicz zapowiedział, że zamierza zaangażować się w edukację obywatelską i stanąć na czele pozarządowej organizacji Forum Obywatelskiego Rozwoju. Oprócz b. szefa NBP należą do niej m.in. Marek Safjan, Władysław Bartoszewski i Norman Davies.

Prof. Balcerowicz powiedział, że Forum Obywatelskiego Rozwoju, nie jest partią polityczną, ale organizacją zajmującą się edukacją obywatelską, upowszechniającą zasady demokracji. Podkreślił, że po wyborach nie ma zamiaru angażować się w politykę partyjną. I zaprzeczył wcześniejszym informacjom mediów, że po wyborach mógłby zostać ministrem finansów w rządzie tworzonym przez PO.

Działania FOR mają się rozpocząć 10 października br. Balcerowicz zapowiedział też, że we współpracy z innymi organizacjami pozarządowymi Forum chce zorganizować kampanię społeczną, zatytułowaną "Idź głosować".

- W kluczowych decyzjach dla przyszłości nas wszystkich większą rolę musi odgrywać wiedza, a mniejszą demagogia. Z tego powodu ruszamy - powiedział Balcerowicz na poniedziałkowej konferencji. Dodał, że organizacja chce dawać dobre rozwiązania i motywować ludzi do działań obywatelskich.

FOR wesprą ikony życia społeczno-gospodarczego

Według założycieli, FOR nie będzie prowadzić działalności gospodarczej, ale będzie finansować swoje działania z dobrowolnych wpłat osób fizycznych i prawnych. Działalność Forum będzie wzorowana na działalności takich organizacji, jak m.in. CATO, Heritage i Brookings Institutions w USA i Institute of Economic Affairs w Wielkiej Brytanii.

W zarządzie FOR są: prawnik i były pracownik NBP Jarosław Bełdowski i ekonomista Andrzej Rzońca; w radzie zasiadają: ekonomista Michał Chałaczkiewicz, prawnik i ekonomista Tomasz Pasikowski, były przedstawiciel Polski w Radzie Dyrektorów Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju Tadeusz Syryjczyk i prezes grupy ITI Jan Wejchert.

Komitet programowy fundacji tworzą m.in: profesor ekonomii Dariusz Filar, były prezes Trybunału Konstytucyjnego Marek Safjan, były Rzecznik Praw Obywatelskich i prezes TK Andrzej Zoll, prezes Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka Marek Antoni Nowicki, profesor historii i przewodniczący Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Władysław Bartoszewski i profesor historii Norman Davies.

mkg

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane