• rozwiń
  • WIG20 2190.92 -0.74%
  • WIG30 2485.81 -0.94%
  • WIG 57795.07 -1.12%
  • sWIG80 11600.89 -0.08%
  • mWIG40 3731.28 -2.05%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 16:15

Dostosuj

B. prezes Trybunału: Senacie, odrzuć OFE

B. prezes Trybunału: Senacie, odrzuć OFE
Foto: TVN CNBC Foto: Prof. Jerzy Stepień: Ustawa sprzeczna z konstytucją

Były prezes Trybunału Konstytucyjnego apeluje do Senatu o odrzucenie rządowej ustawy zmieniającej system emerytalny. Prof. Jerzy Stępień zwrócił się również do prezydenta, by w przypadku uchwalenia nowelizacji, zablokował ją lub wysłał do Trybunału wniosek o zbadanie jej zgodności z Konstytucją.

Pod apelem przedstawionym podczas konferencji prasowej w Fundacji FOR Leszka Balcerowicza podpisało się kilku znanych prawników.

Podważa zaufanie do państwa?

Według byłego prezesa Trybunału Konstytucyjnego ustawa uchwalona z inicjatywy rządu narusza zaufanie obywateli do państwa. - Skoro rząd deklaruje pewien cel tej reformy, a jednocześnie dla specjalistów jest oczywiste, że to nie jest rzeczywisty cel, to powstaje pytanie o przestrzeganie zasady zaufania do państwa i stanowionego przez nie prawa - mówił prof. Stępień.

Jak dodał, "skądinąd dowiadujemy się, że właśnie chodzi o ratowanie finansów". - No więc jak: chcemy naprawiać błąd pierwotny, czy chcemy ratować finanse? - pytał retorycznie.

Narusza prawa nabyte

Zdaniem byłego prezesa TK, uchwalona przez Sejm w ubiegłym tygodniu ustawa nowelizująca system OFE narusza również prawa nabyte oraz tzw. interesy w toku - zarówno po stronie oszczędzających na emerytury, jak i towarzystw emerytalnych.

Stępień przypomniał, że część osób w 1999 r. dobrowolnie wybrała oszczędzanie także w OFE. - Miejmy świadomość, że to pieniądze prywatne tych ludzi, oni wybrali taką formę oszczędzania na przyszłe emerytury - powiedział.

W jego opinii wiele wskazuje na to, że proponowane przez rząd zmiany są pierwszym etapem całkowitej likwidacji emerytalnego systemu kapitałowego. - Być może w przyszłości przyjdzie komuś do głowy, by w ogóle zlikwidować ten system - zaznaczył.

Jeszcze tylko głosowanie w Senacie i podpis prezydenta

W sobotę senackie komisje budżetu i finansów publicznych oraz rodziny i polityki społecznej opowiedziały się za przyjęciem bez poprawek ustawy zmniejszającej składki do OFE. Senat ma głosować ustawę podczas najbliższego posiedzenia zaplanowanego na środę i czwartek.

Uchwalona przez Sejm ustawa ws. zmian w systemie emerytalnym zakłada, że składka do OFE zostanie początkowo zmniejszona z 7,3 proc. do 2,3 proc., potem będzie stopniowo wzrastać, by w 2017 r. osiągnąć 3,5 proc. Zasady dziedziczenia pieniędzy, które trafią na subkonta w ZUS będą takie same, jak w OFE. Środki te będą waloryzowane o wskaźnik wzrostu gospodarczego z ostatnich pięciu lat i wysokość inflacji.

Według rządu zmiany pozwolą ograniczyć potrzeby pożyczkowe państwa do 2020 r. o ok. 190 mld zł.

//sk/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane