• rozwiń
  • WIG20 2179.53 -0.69%
  • WIG30 2471.15 -0.76%
  • WIG 57618.54 -0.70%
  • sWIG80 11589.08 -0.33%
  • mWIG40 3715.08 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Azjatyckie giełdy ostro w dół

Panika na azjatyckich parkietach. W reakcji na środową przecenę na nowojorskim parkiecie oraz doniesienia o złym stanie amerykańskiej gospodarki, czwartkowa sesja na wszystkich azjatyckich giełdach stała pod znakiem masowej wyprzedaży akcji.

We wtorek Nikkei 225 odnotował rekordowy wzrost o ponad 14 proc., lecz entuzjazm japońskich inwestorów szybko wyparował. Najważniejszy indeks parkietu w Tokio Nikkei 225 tuż po rozpoczęciu czwartkowych notowań tąpnął o blisko 10 proc., a na koniec sesji znalazł się aż 11,4 proc. pod kreską. Wskaźnik szerokiego rynku Topix zanurkował na początku o ponad 8 proc., by sesję zakończyć ponad 9,5 proc. na minusie.

Zaczęły Antypody

Zwiastunem czwartkowej przeceny na azjatyckich giełdach były spadki notowań na parkietach w Australii i Nowej Zelandii, które otwierają się jako pierwsze. Główny indeks giełdy w Sydney S&P/ASX200 zniżkował o 6,7 proc. Głęboko pod kreską znalazł się też nowozelandzki NZX-50, który spadł ponad 4,5 proc.

Południowokoreański indeks Kospi spadł o około 9,5 proc.

Chiński indeks CSI 300, obejmujący najważniejsze spółki notowane na parkietach w Szanghaju i Shenhzen, w chwilę po otwarciu znajdował się 4 proc. na minusie.

Wyraźnie zniżkowały także giełdy w Hongkongu, Malezji, Wietnamie, Singapurze oraz na Filipinach i Tajwanie.

Wall Street ciągnie w dół

- Wyprzedaż na Wall Street prowadzi do analogicznej wyprzedaży w Tokio. Lecz tym, co najsilniej oddziałało na kursy akcji w USA i Japonii, są rosnące obawy przed globalną recesją - ocenił Kazuki Miyazawa, analityk w spółce Daiwa Securities.

Amerykański Departament Handlu podał w środę, że sprzedaż detaliczna w USA zmniejszyła się we wrześniu o 1,2 proc., najsilniej od trzech lat. Spadek popytu w USA dotyka zaś także firmy z innych państw. Dlatego w czwartek w Japonii szczególnie mocno taniały walory spółek, które dużą część zysków generują za granicą, np. Mitsubishi oraz Sony.

W środę wskaźnik największych amerykańskich spółek Dow Jones Industrial Average stracił 7,8 proc. W ujęciu punktowym spadł o 733 pkt., co stanowi drugi najgorszy wynik w historii tego indeksu.

ŁUD, bgr/mlas, el

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane