• rozwiń
  • WIG20 2233.87 +0.35%
  • WIG30 2531.47 +0.32%
  • WIG 58751.67 +0.22%
  • sWIG80 11571.42 -0.14%
  • mWIG40 3746.86 -0.06%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Azja: drugi dzień wyraźnych wzrostów

Azja i Oceania na zielono. Tamtejsi inwestorzy entuzjastycznie zareagowali na ponad 10-procentowy wtorkowy skok akcji na Wall Street. Wyraźnie zwyżkowały papiery w Japonii i Hongkongu. Świetne nastroje w Australii i Nowej Zelandii. Inwestorzy liczą też na silną obniżkę stóp procentowych w USA.

Indeks Nikkei 225 wzrósł na zamknięciu o 7,74 proc. i wyniósł 8.211,90 pkt. Hang Seng w Hongkongu podniósł się o 1,4 proc.

Spadała natomiast wartość akcji w Chinach i Korei Południowej. Chiński indeks benczmarkowy CSI 300 spadł na zamknięciu o 2,8 proc. i wyniósł 1.657,93 pkt. Z kolei w Seulu, wartość indeksu KOSPI na otwarciu wzrosła aż o osiem procent, ale w czasie sesji zaczęła spadać i na zamknięciu spadek wyniósł trzy procent.

Czy to trwała tendencja?

Środa przyniosła dobre wiadomości dla azjatyckich inwestorów. Można się tego było spodziewać po wtorkowym przełamaniu, które nastąpiło po czterech kolejnych dniach znacznych spadków - oceniają analitycy, którzy jednocześnie zastanawiają się, czy wzrosty okażą się trwałą tendencją.

Stopy procentowe w dół

Inwestorzy liczą, że Bank Japonii obniży stopy procentowe. Podstawowa stopa wynosi obecnie 0,5 proc., a pogłoska mówi, że może zostać obniżona do 0,25 proc. W środę spotka się Fed. Oczekiwania są takie, że obniży on główną stopę procentową do jednego procenta, żeby wesprzeć pogrążającą się w recesji gospodarkę i zapewnić jej niskooprocentowany kredyt. Prezes EBC Jean-Claude Trichet zasugerował, że Europejski Bank Centralny rozważy obniżke stóp w przyszłym tygodniu.

Większa produkcja, droższe akcje

Potencjalnych kupców akcji japońskich spółek zachęciły w środę z pewnością dane o wzroście produkcji przemysłowej we wrześniu o 1,2 proc. w porównaniu z sierpniem, podczas gdy analitycy oczekiwali odczytu na poziomie 0,3 proc. W sierpniu produkcja przemysłowa spadła o 3,5 proc. w stosunku do ubiegłego miesiąca. Na październik i listopad znów prognozowane są spadki tego wskaźnika o ponad 2 proc.

eq//kwj ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane