• rozwiń

Axel sięgnie po "Rzepę"?

Axel sięgnie po "Rzepę"?
Foto: TVN24 Foto: Axel Springer rozważa przejęcie "Rzeczpospolitej"

Niemiecki koncern Axel Springer zarzuca sieci na kolejne tytuły na polskim rynku prasowym. Teraz chce przejąć polskie udziały brytyjskiej grupy Mecom - głównego udziałowca "Rzeczpospolitej", "Parkietu" i "Życia Warszawy". Informację o planowanej inwestycji podał niemiecki miesięcznik "Manager Magazin".

Jak podaje niemiecki miesięcznik, plany grupy Axel Springer są próbą obronienia się przed kryzysem finansowym spowodowanym groźbą recesji na rynku reklamowym.

Koncern zamierza wzmocnić swoje inwestycje za granicą. Chce też poważnie zainwestować w branżę on-line.

Środki na te cele Axel pozyskałby dzięki sprzedaży mniejszościowych udziałów w regionalnych gazetach w Niemczech. W grę wchodzą "Luebecker Nachrichten" i "Kieler Nachrichten" - podaje miesięcznik i dodaje, że Springer oczekuje dochodu w wysokości około 400 milionów euro.

Presspublikę też kupi?

Wcześniej jednak Axel Springer wyrażał zainteresowanie udziałami w Presspublice, które należą do Skarbu Państwa. Wstępna oferta ich zakupu wpłynęła do resortu w czerwcu.

Rzecznik resortu Maciej Wewiór powiedział, że do czasu wyboru strategii prywatyzacyjnej Przedsiębiorstwa Wydawniczego Rzeczpospolita, poprzez które skarb państwa ma udziały w Presspublice, Axel Springer jest podobnie jak inni "potencjalnym inwestorem".

Wewiór dodał, że w przyszłym tygodniu doradca prywatyzacyjny (firma DBG) ma przedstawić ministerstwu swój pomysł na prywatyzację PW Rzeczpospolita.

Dołączą do 30 tytułów?

Axel Springer Polska wydaje ponad 30 tytułów. Wśród nich m.in. gazety codzienne - "Fakt", "Dziennik" i "Przegląd Sportowy", tygodnik "Newsweek" i miesięcznik "Forbes".

Presspublica należy do brytyjskiego funduszu inwestycyjnego Mecom (51 proc. udziałów) oraz do Skarbu Państwa poprzez PW Rzeczpospolita (49 proc.). Wydaje dzienniki: "Rzeczpospolita", "Parkiet Gazeta Giełdy" oraz "Życie Warszawy".

eq/mlas

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane