• rozwiń

Autostrady się ślimaczą

Autostrady się ślimaczą
Foto: sxc.hu Foto: Taki widok to u nas wciąż rzadkość...

Budowa nowych autostrad i dróg ekspresowych znów ledwo pełza - alarmuje "Gazeta Wyborcza". Prawie na pewno nie zdążymy z nimi na Euro 2012. Inwestycje drogowe nie pomogą też w walce z kryzysem, bo po prostu jest ich za mało.

Do czerwca 2012 r. powstanie w Polsce ponad 700 km nowych autostrad, a sieć dróg ekspresowych wydłuży się aż o 2,1 tys. km - zapowiadał przed rokiem minister infrastruktury Cezary Grabarczyk, potwierdzając plany poprzedników z PiS.

Jesienią 2007 r. rząd PiS przyjął ambitny program, zakładając, że do końca 2012 r. wydamy gigantyczną kwotę 121 mld zł na budowę nowych autostrad, dróg ekspresowych i obwodnic miast oraz na modernizację istniejących już szlaków - przypomina gazeta. Rząd PO-PSL nie zmienił tego programu. Najprawdopodobniej nie zostanie on zrealizowany.

Bilans 2007 r. był obiecujący, bo pierwszy raz państwowa Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wydała na inwestycje ponad 10 mld zł, a znaczące budowy zakończyła w większości w terminie. W 2008 r. prace miały nabrać tempa nieznanego dotąd w Polsce. Miała ruszyć budowa 642 km nowych autostrad i aż 946 km dróg ekspresowych - deklarowała drogowa Dyrekcja pod koniec rządów PiS.

Potem minister Cezary Grabarczyk dwukrotnie zmienił szefostwo GDDKiA i zeszły rok Dyrekcja zakończyła skromniejszym bilansem. Podpisano umowy na ponad 210 km autostrad (wraz z obwodnicą Wrocławia) i na 321 km dróg ekspresowych (wraz z obwodnicami).

Autostrady zwolniły

Najszybciej rząd uwinął się z umową na budowę i płatną eksploatację przez firmę Gdańsk Transport Company 62,5 km autostrady A1 z Grudziądza do Torunia. PiS chciał, by tę drogę zbudowała państwowa GDDKiA, bo krytycznie oceniał dopłaty do inwestycji GTC, które w z zeszłym roku ukończyło 90 km A1 z Grudziądza do Torunia.

W lutym zeszłego roku rząd PO-PSL wznowił negocjacje z GTC o budowie kolejnego odcinka i już pod koniec czerwca podpisał ze spółką wstępną umowę, a we wrześniu - umowę ostateczną.

Pod koniec sierpnia rząd parafował też negocjowaną od lat umowę ze spółką Autostrada Wielkopolska na budowę i płatną eksploatację 106 km autostrady A2 znad granicy z Niemcami w Świecku do Nowego Tomyśla.

Oba odcinki płatnych autostrad mają powstać do końca 2011 r. Ale autostradami nie przejedziemy między stadionami na Euro 2012 - podkreśla "Wyborcza".

Pod koniec grudnia rząd parafował i pod koniec stycznia br. podpisał z firmą Autostrada Południe umowę na budowę 180 km płatnej autostrady A1 ze Strykowa pod Łodzią do Pyrzowic koło Katowic. Dwie trzecie tej drogi ma powstać do czerwca 2012 r., ale odcinek 57 km z Częstochowy do Pyrzowic - do stycznia 2014 r., czyli już po Euro 2012.

Kiedy A1 spod Pyrzowic dojedzie do połączenia z autostradą A4 w Sośnicy? Rozstrzygnięcie przetargów przesunięto na wiosnę br. Ale kiedy powstanie 144 km A1 z Torunia do Strykowa, aby przejechać autostradą między Gdańskiem a Łodzią i Warszawą - nie wiadomo.

Nawet jeśli Autostrada Wielkopolska SA w terminie dociągnie A2 do granicy z Niemcami, to i tak szanse, by A2 dotarła na Euro do Warszawy, są nikłe. Negocjacje na temat budowy 90 km tej autostrady spod Łodzi do Warszawy przewlekają się. Właśnie kolejny raz przesunięto termin zakończenia rozmów, tym razem do końca lutego. - Zrobiliśmy to na wniosek koncesjonariusza - tłumaczy w rozmowie z TVN CNBC Biznes p.o. dyrektora Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Lech Witecki.

Na innych drogach też poślizgi. Do listopada miała się zakończyć budowa autostrady A4 ze Zgorzelca nad niemiecką granicę do Krzyżowej. Teraz termin przesunięto o trzy kwartały, do sierpnia br. - poinformowała "Gazetę Wyborczą" GDDKiA.

Ekspresówki stoją

Jeszcze gorzej jest z drogami ekspresowymi - pisze gazeta. Na swojej stronie internetowej GDDKiA informuje, że "oddano do ruchu" ponad 30 km drogi ekspresowej S8 z Radzymina do Wyszkowa. To nieprawda. Kierowcy mogą omijać Wyszków nową obwodnicą i mostem przez Wisłę, ale 19 km między Wyszkowem i Radzyminem pokonują ciągle jedną tylko jezdnią, z irytacją patrząc na gotową od tygodni drugą. Być może w lutym ta gotowa jezdnia zostanie warunkowo oddana do eksploatacji, ale droga nie będzie miała jeszcze statusu "ekspresowej", bo nie ukończono prac na drogach dojazdowych i lokalnych. Termin zakończenia całej inwestycji przesunięto ze stycznia na połowę lipca br.

A co z kolejnymi odcinkami S8, jednej z najbardziej zatłoczonych przez tiry dróg w Polsce? Kierowcy czekają na zapowiadane dopiero przetargi.

Na Euro kierowcy na pewno nie przejadą też bezpłatną drogą ekspresową S7 z Warszawy do Gdańska. Rozstrzygnięto na razie przetarg na budowę 14 z ponad 340 km tej drogi - pisze "Wyborcza".

Będzie lepiej?

Lech Witecki zapewnia, że w 2009 r. prace ruszą pełną parą. - W pierwszym kwartale uruchomimy niemal 30 przetargów - obiecał w TVN CNBC Biznes. W całym 2009 roku ma być uruchomionych ok. 70 przetargów na drogi.

bgr/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane