• rozwiń
  • WIG20 2125.56 +0.83%
  • WIG30 2429.52 +0.81%
  • WIG 56492.76 +0.67%
  • sWIG80 11613.22 +0.18%
  • mWIG40 3777.49 +0.57%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 10:38

Dostosuj

Autostrady kuszą MOP-y

Autostrady kuszą MOP-y
Foto: TVN24 Foto: Stacja benzynowa przy nowo powstającej autostradzie to złoty interes

Największe koncerny paliwowe złożyły oferty budowy swoich stacji przy autostradach A2 i A4. Jednocześnie w ramach konsorcjum z firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej budują restauracje i motele tworząc tzw. miejsca obsługi podróżnych - czytamy w "Parkiecie".

Siedem konsorcjów stara się o możliwość budowy i prowadzenia MOP-ów przy trasach A2 i A4. Łącznie przy trasie A2 na odcinku od Konina do Strykowa mają powstać cztery MOP-y, a przy A4, między Katowicami i Wrocławiem - 10. Wszystkie stacje benzynowe powinny być gotowe do użytku już w połowie 2008 roku.

Liderami konsorcjów ubiegających się o wydzierżawienie gruntów pod budowę jest sześć koncernów paliwowych: polskie Orlen i Lotos, rosyjski Łukoil, brytyjski BP, brytyjsko-holenderski Shell i norweski Statolil oraz włoska sieć gastronomiczna Autogrill. Zgodnie z wymogami przetargu organizowanego przez Generalna Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad, każde konsorcjum musi wykazać się odpowiednim doświadczeniem zarówno w dziedzinie handlu detalicznego paliwami (m.in. posiadać minimum 20 stacji), jak i w gastronomii oraz hotelarstwie. Dlatego też w ich skład wchodzą po trzy podmioty, z których każdy specjalizuję się w innej dziedzinie. Dokładny skład poszczególnych konsorcjów będzie znany za około trzy tygodnie.

Możliwe jest, że większości z potencjalnych kandydatów coś się dostanie, bo zgodnie z wymogami przetargu żadne z konsorcjów nie może zyskać zgody na więcej niż jeden MOP przy danej autostradzie.

Stacje benzynowe przy autostradach należą do najbardziej zyskownych dlatego o możliwość ich budowy stara się wiele koncernów. Ten biznes zarezerwowany jest jednak tylko dla największych, którzy coraz dynamiczniej się rozwijają m.in. poprzez przejmowanie mniejszych operatorów. Skorzystać na tym chce także GDDKiA, która ma zamiar oprócz opłat za dzierżawę gruntów pobierać także procent od obrotów MOP-ów.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane