• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

Autostrada i prokurator

Autostrada i prokurator
Foto: TVN24 Foto: Prokuratuta uznała, że pobieranie opłat na A4 jest zgodne z prawem

Krakowska prokuratura odmówiła wszczęcia postępowania w sprawie opłat pobieranych od kierowców na autostradzie A4 Kraków-Katowice.

Jak poinformowała rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Krakowie Bogusława Marcinkowska, prokuratura nie dopatrzyła się nieprawidłowości w pobieraniu pełnych opłat za korzystanie z remontowanej autostrady. Doniesienie w tej sprawie złożyli we wrześniu ubiegłego roku małopolscy posłowie PiS, m.in. Andrzej Adamczyk.

Doniesienie dotyczyło faktu pobierania pełnej stawki opłat od kierowców przez koncesjonariusza autostrady Stalexport, w sytuacji gdy autostrada w wielu miejscach jest remontowana i przejazd nią jest utrudniony. Ponadto Stalexport nie informuje o utrudnieniach kierowców.

Jednak zdaniem prokuratury, nie doszło do niekorzystnego rozporządzenia mieniem kierowców i niedopełnienia obowiązków przez Stalexport SA. - Remonty autostrady były celowe, a utrzymywanie autostrady w należytym stanie jest wręcz obowiązkiem koncesjonariusza, szczególnie w świetle poprzednich zaniedbań – ustaliła prokuratura na podstawie pisma prezesa Stalexportu.

- Opłata autostradowa nie jest natomiast ceną za przejazd, lecz opłatą za korzystanie z dróg publicznych Ponadto środki z opłat służą spłacie kredytu pobranego na remont. Wszystkie utrudnienia były zaś ogłaszane publicznie w mediach i na 14 tablicach drogowych - wynika z ustaleń postępowania sprawdzającego.

Postanowienie o odmowie wszczęcia postępowania jest prawomocne.

mwr/pul

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane