• rozwiń
  • WIG20 2164.75 -0.41%
  • WIG30 2451.42 -0.51%
  • WIG 57024.61 -0.48%
  • sWIG80 11449.24 -0.03%
  • mWIG40 3636.71 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Autostrada A1: tańsza, ale... węższa

Autostrada A1: tańsza, ale... węższa
Foto: TVN24 Foto: Rząd skrócił A1 o jeden pas

Firma Gdańsk Transport Company ma zbudować 62-kilometrowy odcinek autostrady A1 z Nowych Marz do Torunia - poinformował we wtorek minister infrastruktury Cezary Grabarczyk. Rządowi udało się zbić cenę za jeden kilometr z 17 do 11,7 mln euro. Autostrada będzie miała jednak jeden pas mniej...

Umowa przewiduje, że już w sierpniu wykonawcy powinni wejść na plac budowy, a prace zakończą się najpóźniej w grudniu 2011 roku.

- Negocjacje były łatwe, chociaż początkowa cena 17 mln euro za km była dużo wyższa niż ta, którą udało nam się wynegocjować - powiedział Cezary Grabarczyk na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu. Nie ma jednak nic za nic. Tańsza autostrada, to... węższa autostrada.

- Ograniczyliśmy zakres tej inwestycji, bo zgodnie z ekspertyzami ruch na tym odcinku nie uzasadniał budowy trzech pasów w każdym kierunku. Dlatego powstaną dwa - mówił minister. Wyjaśnił, że w choć Polska potrzebuje tej autostrady, to rządu nie stać na rozrzutność.

Minister zapowiedział też, że jeszcze na początku lipca ruszą negocjację z wykonawcami autostrady A2.

Długa droga do drogi

Budowa autostrady A1 była odkładana od dawna. GTC, posiadające koncesję na jej budowę, miało rozpocząć prace na odcinku tym odcinku w 2007 roku, jednak były minister transportu Jerzy Polaczek wyrzucił firmę z budowy i zdecydował, że autostradę zbuduje państwo. Nie godził się na wynegocjowane stawki budowy kilometra autostrady za 5,5 mln euro, i 131 mln za budowę trzech mostów. Sprawa skończyła się w sądzie. Wygrała ją GTC. Pozostały dwa rozwiązania: albo budowa A1 przez państwo i wielomilionowe odszkodowania dla konsorcjum lub powrót do stołu rozmów. Nowy minister infrastruktury Cezary Grabarczyk, wybrał drugie rozwiązanie.

Na A1 trwają już prace na 90-kilometrowym odcinku Gdańsk-Nowe Marzy. Konsorcjum sukcesywnie oddaje do użytku kolejne jego fragmenty.

mkg//gak

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane