• rozwiń
  • WIG20 2226.15 -0.42%
  • WIG30 2523.50 -0.33%
  • WIG 58591.92 -0.38%
  • sWIG80 11603.05 +0.27%
  • mWIG40 3740.69 -0.48%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Automat powie dziennikarzom, o czym chcą czytać internauci

Automat powie dziennikarzom, o czym chcą czytać internauci
Foto: aol.com Foto: AOL zrewolucjonizuje dziennikarstwo?

Amerykański portal AOL zapowiada wprowadzenie specjalnego algorytmu, który automatycznie podpowie redaktorom i dziennikarzom w jego newsroomie o czym mają pisać. System przeanalizuje wszystkie napływające wiadomości, filmy, zdjęcia i wybierze te, które mają największą szansę zainteresować internautów.

Plany wprowadzenia systemu przedstawił w rozmowie z "The Wall Street Journal" szef AOL Tim Armstrong.

Zdaniem twórców algorytmu, pomoże on redaktorom wyławiać tematy, które zwykle przeszłyby przez nich niemal niezauważone, a dla internautów mają ogromne znaczenie.

Oczywiście nie chodzi tu o tematy takie jak grypa A/H1N1, czy afera wokół golfisty Tigera Woodsa, o których z góry wiadomo, że przyciągną rzesze czytelników i w związku z tym są obszernie relacjonowane przez media.

System ma raczej zwracać uwagę na na pozór niszowe zagadnienia. AOL jako przykład podaje tu doniesienia o wycofaniu z amerykańskiego rynku kołysek produkowanych przez jedną z kanadyjskich fabryk. Według stworzonego przez koncern algorytmu był to w swoim czasie najpopularniejszy temat w amerykańskiej sieci - tymczasem na AOL pojawiła się tylko jedna informacja o tym zdarzeniu. Według firmy, gdyby system był już wtedy w użyciu, to temat zostałby opracowany znacznie szerzej.

Wprowadzenie systemu ma najprawdopodobniej na celu zachęcenie nowych inwestorów, do kupna portalu po tym, jak AOL pożegnał się z Time Warner. W związku z tym koncern przeprowadził niedawno radykalną redukcję etatów: zwolniono tysiąc osób. Z drugiej strony, by podnieść jakość oferowanych przez siebie treści, zatrudnił wielu renomowanych dziennikarzy konkurencyjnych spółek medialnych.

bgr/sk/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane