• rozwiń
  • WIG20 2235.35 +0.07%
  • WIG30 2532.79 +0.05%
  • WIG 58800.26 +0.08%
  • sWIG80 11615.20 +0.38%
  • mWIG40 3757.49 +0.28%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 10:08

Dostosuj

Temat: Wielka Brytania

Autobus napędzany biogazem wyjechał na ulice. Ścieki i odpady paliwem XXI wieku?

Autobus napędzany biogazem wyjechał na ulice. Ścieki i odpady paliwem XXI wieku?
Foto: geneco.uk.com Foto: Autobus zasilany jest gazem uzyskiwanym ze ścieków i odpadów

Pierwszy w Wielkiej Brytanii autobus zasilanym odpadami produkowanymi przez człowieka i resztkami żywności zadebiutował na ulicach Bath i Bristolu. Bio-Bus jest zdolny do przejechania nawet 300 km na zbiorniku gazu powstającego z obróbki ścieków i odpadów żywnościowych.

Pierwsza podróż odbyła się z miasta Bath na lotnisko w Bristolu. Na pokładzie znalazło się 40 osób.

Przyjazny środowisku

Pomysł zasilania autobusu gazem jest odpowiedzią na postulaty ograniczenia emisji zanieczyszczeń przez transport publiczny i jednoczesnej poprawy jakości powietrza w miastach.

Gaz używany do napędzania autobusu jest generowany w oczyszczalni ścieków w Bristolu. Jest ona prowadzona przez firmę GENeco, spółkę zależną Wessex Water.

Mohammed Saddiq, dyrektor generalny GENeco, jest zdania, że odpady spożywcze i ścieki dają możliwość produkcji takiej ilości gazu, która jest wystarczająca do zasilania niemal 8,5 tys. domów i napędzania Bio-Busa.

- Pojazdy zasilane gazem mają ważną rolę do odegrania w zakresie poprawy jakości powietrza w brytyjskich miastach. Ale Bio-Bus idzie jeszcze dalej, ponieważ w rzeczywistości jest zasilany przez ludzi mieszkających w okolicy, być może nawet tych, którzy będą z niego korzystać - podkreślił Saddiq.

Z nowych "zielonych" autobusów pierwsi korzystać będą pasażerowie chcący dojechać z lotniska w Bristolu do miasta Bath. Autobus ma też obsługiwać lokalne trasy w mieście. Collin Field, dyrektor w Bath Bus Company powiedział, że Bio-Bus został uruchomiony "w odpowiednim czasie". Bristol walczy o miano Europejskiej Zielonej Stolicy 2015 roku.

Oczekuje się, że miesięcznie "zielony" autobus przewiezie 10 tys. pasażerów.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane