• rozwiń

Temat: Motoryzacja

Auto z "kratką" - projekt zmian w przepisach do konsultacji

Auto z "kratką" - projekt zmian w przepisach do konsultacji
Foto: TVN24 Foto: Auta z kratką znikają

Projekt zmian w przepisach o VAT, dotyczący m.in. odliczenia podatku od samochodów osobowych i paliwa do nich, został w poniedziałek skierowany do konsultacji. Opublikowano go też na stronach Rządowego Centrum Legislacji. Jak informowaliśmy, od stycznia 2014 roku przedsiębiorcy będą mogli kupić firmowe samochody o 23 proc. taniej. Wszystko dlatego, że rząd nie zdąży do końca br. przygotować nowych przepisów.

ZOBACZ PROJEKT OPUBLIKOWANY NA STRONACH RLC

Jak poinformował wiceminister finansów Janusz Cichoń, ministerstwo chce, aby wprowadzane regulacje weszły w życie jak najszybciej, tzn. 14 dni od dnia ogłoszenia ustawy. - Przy ocenie skutków finansowych planowanych rozwiązań założono, że wejdą one w życie z dniem 1 marca 2014 r., jednak możliwe jest ich wprowadzenie nieco wcześniej – w zależności od postępu procesu legislacyjnego – powiedział Cichoń.

Projekt będzie teraz konsultowany. W piśmie konsultacyjnym wyznaczony został maksymalny termin zgłaszania uwag do projektu - to 3 stycznia.

Zamieszanie z VAT

Na zakupie firmowego auta w styczniu, dzięki temu, ze przepisy nie zostaną jeszcze zmienione,  będzie można zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Sytuacja zmieni się dopiero wtedy, gdy Sejm uchwali nowelizację ustawy. Do tego czasu będą częściowo obowiązywały przepisy unijne oraz częściowo polskie. Pozwalają one odliczyć pełny VAT od kupowanego auta. Tu jednak pojawiają się wątpliwości prawne.

Większy limit kwotowy

Ministerstwo Finansów złożyło wniosek derogacyjny, który umożliwi odpisanie od zakupu lub leasingu samochodowego dla firmy 50 proc. VAT. Limit kwotowy wynosiłby 8 tys. złotych. Obecnie jest to 60 proc., czyli nie więcej niż 6 tys. złotych.

Komisja Europejska zaakceptowała wniosek MF 13 grudnia.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane