• rozwiń
  • WIG20 2286.46 -0.60%
  • WIG30 2629.28 -0.57%
  • WIG 59092.01 -0.48%
  • sWIG80 11610.11 +0.08%
  • mWIG40 4032.87 -0.30%

Ostatnia aktualizacja: 2019-06-14 17:15

Dostosuj

Auto tanie, bo z Ameryki

Auto tanie, bo z Ameryki
Foto: TVN24 Foto: Po luksusowe Toyoty najlepiej polecieć za ocean

Wyjeżdżając na "samochodowe zakupy" Polacy najczęściej obierają kierunek zachodni - jadą do Niemiec, Holandii, Francji... Ale okazuje się, że najlepszy interes za zakupie auta można zrobić nie w Europie, a w USA. Sprowadzenie samochodu zza oceanu może być nawet o połowę tańsze niż jego zakup w kraju.

Audi RS6, chyba najbardziej luksusowe kombi dostępne na rynku, kosztuje w Polsce w wersji podstawowej około 520 tys. zł. W amerykańskich salonach - biorąc pod uwagę rekordowo niski kurs dolara - za ten sam samochód trzeba zapłacić "tylko" 215 tys. zł.

Po opłaceniu biletu do Stanów, "wysyłki" naszego cacka do Polski, cła, akcyzy i VAT oszczędza się przynajmniej ćwierć miliona złotych.

Wybredny jak Polak?

Okazuje się, że Polacy bardzo chętnie korzystają z luksusu za oceanem, bo to właśnie auta z najwyższej półki najczęściej przypływają do nas promem. W najbliższym czasie samochodowy tranzyt relacji USA-Polska ma - według ekspertów - jeszcze przybrać na sile. Już dzisiaj amerykańska służba celna ocenia, że eksportem do Polski kupionych w USA samochodów zajmuje się około trzystu naszych rodzimych firm. Jesteśmy bardzo wybredni i sprowadzamy przede wszystkim mercedesy, lexusy, porsche, audi, BMW, i hummery.

Dlaczego Ameryka jest tak tania? Na konkurencyjne dla nas ceny za oceanem wpływają przynajmniej dwa fakty - nie tylko wyjątkowo słaby kurs dolara, ale też o wiele ostrzejsza konkurencja między amerykańskimi dealerami. Sklepy w USA narzucają sobie często nawet o kilkaset procent niższe marże, niż w Polsce. Mogą sobie na to pozwolić bo - paradoksalnie - amerykańskie firmy (a więc i sklepy, i dystrybutorzy) mają o wiele niższe niż u nas koszty działania.

ŁOs/mlas

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane