• rozwiń

Auto nie odpala? Zadzwoń do banku!

Auto nie odpala? Zadzwoń do banku!
Foto: TVN CNBC Foto: Nie odpala? Zadzwoń do banku!

Nie możesz otworzyć samochodu, bo zamroziło ci zamek? Nie możesz odpalić, bo mróz rozładował akumulator? A może utknąłeś w zaspie i potrzebujesz pomocy? Zadzwoń do banku! Banki do kont i kart dodają pakiety assistance. Na co można liczyć i ile to kosztuje, bo w banku nie ma nic za darmo - wszystko sprawdził Expander dla TVN CNBC.

- Pakiety assistance zyskują coraz bardziej na popularności. Kiedyś były związane właściwie tylko najbardziej prestiżowymi kartami kredytowymi, teraz coraz chętniej są dołączane przez banki do pakietów kont i do rachunków - zauważa analityk Expandera Paweł Majtkowski.

Co w pakiecie?

Expander przygotował dla TVN CNBC zestawienie pakietów assistance dołączanych do kart kredytowych. I tak bank Millennium proponuje interwencję fachowca czy opiekę nad mieniem po jakimś nagłym zdarzeniu. Kredyt Bank oferuje pomoc medyczną, prawną oraz wsparcie w podróży. PKO BP gwarantuje wstęp do saloników na lotniskach. a mBank zaopiekuje się dziećmi podczas naszego pobytu w szpitalu.

Deutsche Bank dostarczy nam paliwa, gdy go zabraknie, a nawet zaproponuje samochód zastępczy. Alior Bank oferuje m.in. naprawę sprzętu RTV AGD, komputerów oraz pomoc w przypadku awarii auta.

Ta lista to przykładowe usługi z pakietów assistance, towarzyszących wybranym kartom kredytowym - ale podobne bonusy banki coraz częściej dołączają do zwykłych kont osobistych. - Dołączamy go posiadaczom konta osobistego, którzy traktują Alior Bank jako główny bank. Oznacza to, że wykonują większość transakcji, przelewają wynagrodzenie - mówi dyrektor Alior Banku Paweł Kapias.

To nie panaceum

Tu sam pakiet assistance jest bezpłatny, ale bank pobiera opłatę za kartę - 5 zł co miesiąc. W zamian za to oferuje m.in. holowanie auta, dostarczenie paliwa czy rozmrażanie zamka samochodu. Z podobną usługą od 1 grudnia wystartował mBank.

Trzeba jednak pamiętać, że usługi assistance dodane do podstawowego produktu są często obwarowane licznymi wyłączeniami, które precyzują - z czego skorzystać NIE możemy. Bo kiedy na przykład samochód zepsuje się 120 km od domu okazuje się nagle, że holowanie działało tylko w obrębie stu kilometrów. Dlatego pakiety assistance sprawiają często wrażenie raczej marketingowych chwytów, niż rzeczywistej pomocy.

Ich niskie ceny można zresztą tłumaczyć tym, że rzadko z nich korzystamy: 650 tysięcy klientów Alior Banku zaledwie tysiąc razy skorzystało w listopadzie z usługi assistance.

Assistance nie tylko w banku

Pakiety assistance towarzyszą jednak nie tylko produktom bankowym i - oczywiście - ubezpieczeniom komunikacyjnym. Coraz częściej można je znaleźć przy innych ubezpieczeniach. - Najczęściej assistance dodawane jest do ubezpieczeń majątkowych. Jeśli mamy ubezpieczenie domu czy mieszkania, to znaczy, że może się nam przydać czy ślusarz, czy hydraulik - zauważa ekspert rynku ubezpieczeń Marcin Broda.

Zdarzają się też pakiety assistance oferowane przy okazji kart medycznych. - Zapewniamy organizacje i pokrywamy koszty wizyty lekarskiej, koszty wizyt pielęgniarki. Liczba tych wizyt nie jest limitowana - zachwala Janusz Szuli z TU Inters Polska.

Firmy dodające pakiety assistance zwykle nie obsługują ich samodzielnie. Na rynku są 4 wiodące firmy, które specjalizują się w takich usługach. Bank lub ubezpieczyciel wykupuje w takiej firmie usługę, którą potem pod swoim szyldem sprzedaje klientom.

//sk

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane