• rozwiń
  • WIG20 2110.11 +0.37%
  • WIG30 2415.33 +0.38%
  • WIG 56204.55 +0.30%
  • sWIG80 11590.84 -0.22%
  • mWIG40 3787.27 +0.23%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Auto będziesz mógł zapisać w spadku komu chcesz

Auto będziesz mógł zapisać w spadku komu chcesz
Foto: sxc.hu Foto: Nowe przepisy bardziej precyzyjne

Resort sprawiedliwości przygotowuje spore zmiany w prawie spadkowym. Mają one pozwolić na zapisywanie w testamencie konkretnych przedmiotów konkretnym osobom - pisze "Dziennik Gazeta Prawna". Do tej pory było to niemożliwe - nie można było np. zapisać samochodu synowi, mieszkania córce, a cennego obrazu siostrze.

W myśl nowych przepisów spadkodawca będzie mógł w testamencie notarialnym ustanowić tzw. zapis windykacyjny. Wskaże w nim osobę, która z chwilą otwarcia spadku nabędzie przykładowo jego samochód, dzieło sztuki, przedsiębiorstwo lub gospodarstwo, a także zbywalne prawo majątkowe - pisze "DzGP".

– Przedmiot zapisu windykacyjnego zostanie wyłączony ze spadku, a zapisobiorca nabędzie go automatycznie już w chwili otwarcia spadku – mówi gazecie sędzia Piotr Pełczyński z Departamentu Legislacyjno-Prawnego Ministerstwa Sprawiedliwości. – Nie będzie więc musiał czekać na zakończenie postępowania o stwierdzenie nabycia spadku i dokonanie podziału masy spadkowej między spadkobierców – tłumaczy dr hab. Jacek Górecki z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Obecnie spadkodawca w testamencie rozporządza wprawdzie swoim majątkiem na wypadek śmierci, ale nie może w nim podzielić spadku i wskazać, kto z powołanych spadkobierców obejmie po jego śmierci konkretne rzeczy wchodzące w skład masy spadkowej.

bgr ram/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane