• rozwiń
  • WIG20 2334.57 +0.57%
  • WIG30 2671.80 +0.59%
  • WIG 60806.79 +1.02%
  • sWIG80 11915.83 +0.41%
  • mWIG40 4034.23 +0.45%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 09:59

Dostosuj

Temat: Janusz Piechociński

Auta "z kratką" podzielą rząd? Wicepremier za pełnym odliczeniem VAT, ministerstwo finansów przeciw

Wracają auta "z kratką" Odtwórz: Wracają auta "z kratką"
Foto: TVN24 | Video: TVN24 Biznes i Świat Foto: Od 1 stycznia 2014 r. można odliczyć pełen VAT od zakupu aut osobowych "z kratką", które uzyskają homologację samochodu ciężarowego | Video: Wracają auta "z kratką"

Wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński proponuje wprowadzenie pełnego odliczenia podatku VAT od samochodów osobowych, które wykorzystywane są w prowadzeniu działalności gospodarczej - poinformowało w piątek Ministerstwo Gospodarki. Propozycja Piechocińskiego jest sprzeczna z pomysłami dotyczącymi ograniczenia odliczeń przygotowanymi przez resort finansów.

Od 1 stycznia 2014 r. można odliczyć pełen VAT od zakupu aut osobowych "z kratką", które uzyskają homologację samochodu ciężarowego.

Ministerstwo Finansów chce jednak jak najszybciej zmienić te zasady i przygotowało projekt zmian w prawie, zgodnie z którymi firma będzie mogła odliczyć 50 proc. podatku naliczonego w odniesieniu do wszystkich wydatków (np. zakupu paliw do napędu, czy też innych wydatków eksploatacyjnych) dotyczących pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony. Będzie to dotyczyło samochodów wykorzystywanych zarówno do celów związanych z opodatkowaną działalnością gospodarczą, jak i do celów prywatnych.

Wicepremier sceptyczny

Jak poinformowało Ministerstwo Gospodarki, wicepremier Janusz Piechociński "jest sceptyczny" wobec tych propozycji. -

Rolą administracji jest tworzenie możliwie najlepszych warunków prowadzenia działalności gospodarczej. Zależy nam na poprawie sytuacji w polskim przemyśle motoryzacyjnym - powiedział cytowany w piątkowym komunikacie resortu Piechociński.

Minister gospodarki proponuje więc wprowadzenie pełnego odliczenia podatku VAT od samochodów osobowych, które wykorzystywane są w prowadzeniu działalności gospodarczej. Miałoby ono obejmować koszty zakupu i eksploatacji pojazdów. Postuluje także ustanowienie ryczałtu na użytkowanie samochodów firmowych do celów prywatnych.

Uwagi ministra gospodarki do projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług zostały w piątek przekazane do Ministerstwa Finansów.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane