• rozwiń
  • WIG20 2171.75 -0.91%
  • WIG30 2464.87 -1.07%
  • WIG 57485.19 -0.98%
  • sWIG80 11656.29 +0.30%
  • mWIG40 3750.76 -1.91%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Auta tanieją razem z walutami

Auta tanieją razem z walutami
Foto: TVN CNBC BIZNES Foto: Umacniający się złoty obniża ceny aut

Polska waluta odrobiła w stosunku do euro w tym roku już osiemdziesiąt groszy, czyli blisko 15 procent. O tyle też w niektórych salonach samochodowych potaniały samochody - donosi TVN CNBC Biznes.

To, że z portfela trzeba wysupłac mniej, najłatwiej zauważyć w salonach tych marek, które na codzień w cennikach podają kwoty w euro.

Auto Subaru można kupić średnio o 15 proc. taniej. - Naturalnie obserwujemy te zmiany i jeżeli w dalszym ciągu na, co liczymy byłyby spadki euro w stosunku do złotówki, to naturalnie będziemy odpowiednio reagować - mówi TVN CNBC Biznes Witold Rogalski, prezes Subaru Import Polska.

Kilkanaście tysięcy w dół

Zarówno w salonach Subaru, jak i Alfy Romeo ceny przeliczane są już według kursu 4,1 zł za euro. Jeszcze dwadzieścia dni temu było to o 40 groszy więcej. Dlatego np. Alfa Romeo 147 staniała o 10 proc. - Ceny w salonach mamy na modele 147 od dwóch do sześciu tysięcy zł niższe. Przy drogich modelach 159 jest to nawet nawet 15 tysięcy - mówi Krzysztof Bołtowicz, właściciel salonu samochodów "Bołtowicz".

Pozostałe marki na razie wyczekują. Nissan zareaguje dopiero wtedy, gdy zobaczy duże spadki cen u konkurencji. Podobne zachowają się Toyota i Fiat. Wyraźnym sygnałem do obniżania cen może być moment, gdy euro będzie kosztowało mniej niż 4 złote. Tylko Skoda na razie chce zostawić cenniki bez zmian.

W duże obniżki nie wierzy jednak Krzysztof Peikert, dyrektor Polskiej Grupy Dealerów. Według niego firmy raczej będą chciały na umocnieniu złotego zarobić, bo ostatnie miesiące były dla nich bardzo ciężkie. - Straty po prostu będą mniejsze lub firmy zaczną być na minimalnym plusie - mówi reporterowi TVN CNBC Biznes.

mkg/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane