• rozwiń

Austriacy zafundują 60 miejsc pracy

Kilkadziesiąt milionów euro zainwestuje austriacka firma w wybudowanie w Świętokrzyskiem nowoczesnego zakładu ceramiki budowlanej. Ma tam znaleźć pracę ok. 60 osób.

Cegielnia ma kosztować od 30 do 40 mln euro. Wybuduje ją Grupa Wienerberger - największy na świecie producent cegieł.

Produkcja, do której w zakładzie będzie używana najnowsza technologia, ma ruszyć wiosną przyszłego roku. - Będą wypalane cegły, dachówki a także porotermy, czyli bloczki wytwarzane z mieszaniny gliny, piasku i trocin. Przy produkcji, która rozpocznie się w maju lub czerwcu, zostanie zatrudnionych około 60 pracowników - wylicza wójt Oleśnicy, pod którą stanie cegielnia, Leszek Juda.

Pod zakład przeznaczono ponad 8 hektarów terenu w okolicach Oleśnicy. Jedną czwartą z tego zajmą obiekty kryte, resztę będzie stanowić zaplecze, na którym już gromadzona jest glina do przyszłorocznej produkcji ceramicznego budulca.

Jak mówi Juda, zasoby surowca wystarczą na 30-40 lat. Jest to uwarunkowane chłonnością rynku i rentownością produkcji.

Grupa Wienerberger, oprócz cegieł, produkuje systemy dachowe - jest drugim pod względem wielkości ich producentem w Europie. Od 1869 roku notowana jest na wiedeńskiej giełdzie. Do Grupy Wienerberger należy 19 polskich branżowych zakładów produkcyjnych.

prm

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane