• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

Temat: Gazprom

Austria podpisała umowę z Gazpromem. Na budowę South Streamu

OMV podpisało umowę z Gazpromem na wykonanie austriackiego odcinka South Stream Odtwórz: OMV podpisało umowę z Gazpromem na wykonanie austriackiego odcinka South Stream
Foto: PAP/EPA | Video: TVN24 Biznes i Świat Foto: Austriacki odcinek South Streamu zbuduje OMV | Video: OMV podpisało umowę z Gazpromem na wykonanie austriackiego odcinka South Stream

Austriacki koncern energetyczny OMV podpisał we wtorek z rosyjskim Gazpromem umowę na budowę odcinka gazociągu South Stream, który będzie prowadził do Austrii. W uroczystości wziął udział prezydent Rosji Władimir Putin, który składa wizytę w Wiedniu.

Porozumienie podpisali szefowie OMV i Gazpromu, Gerhard Roiss i Aleksiej Miller. - Ta inwestycja (South Stream) jest niczym lokata zabezpieczająca dostawy gazu dla Europy. (...) Potrzebujemy rosyjskiego gazu. Będziemy (w UE) potrzebować go więcej, ponieważ nasza produkcja (tego surowca) spada. Wydaje mi się, że UE wie o tym - powiedział po podpisaniu umowy szef OMV.

Roiss poinformował też, że budowa austriackiego odcinka South Stream zakończy się w 2016 roku, a pierwsze dostawy rosyjskiego gazu nastąpią rok później.

Projekt budowy South Streamu sprzeczny z prawem UE

Na początku czerwca komisarz UE ds. energii Guenther Oettinger uzależnił realizację planów budowy South Streamu przez Gazprom od postawy politycznej Rosji

wobec kryzysu na Ukrainie. Komisja Europejska uważa także, że projekt gazociągu jest sprzeczny z unijnym prawem o konkurencji i strategią dywersyfikowania dostaw gazu i uniezależniania się tym samym od Moskwy.

Podczas konferencji prasowej w Wiedniu szef Gazpromu Miller zapewnił, że Rosja prowadzi w sprawie gazociągu "konstruktywne rozmowy" z UE. "Rozwiązujemy problemy, jak tylko się pojawią, a teraz należy porozumieć się w sprawie budowy gazociągu" - powiedział Miller.

Liczący 3600 km South Stream to wspólny projekt Gazpromu i włoskiej firmy ENI, mający zapewnić dostawy rosyjskiego gazu do Europy Środkowej i Południowej. Rura ma prowadzić z Rosji przez Morze Czarne do Bułgarii, a następnie do Serbii, na Węgry, do Austrii i Słowenii. South Stream ma być kolejnym - po Nord Streamie - rurociągiem omijającym Ukrainę.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane