• rozwiń
  • WIG20 2173.75 +0.82%
  • WIG30 2463.94 +0.89%
  • WIG 57297.12 +0.70%
  • sWIG80 11452.13 -0.32%
  • mWIG40 3670.47 +0.71%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Australia nie chce dać połknąć swej giełdy

Australia nie chce dać połknąć swej giełdy
Foto: wikipedia.org Foto: Australijska giełda pozostanie samodzielna?

Upada transakcja za 8 miliardów dolarów. Singapore Exchange Ltd. nie przejmie australijskiej giełdy ASX Ltd. Władze Australii uznają transakcję jako „niezgodną z interesem kraju”.

Operator giełdy z Singapuru w październiku ubiegłego roku ogłosiła zamiar przejęcia operatora australijskiej giełdy za 8,4 mld dolarów australijskich. Ta suma była o 42 proc. wyższa od jego wartości rynkowej, mocno podciągnęła tez wówczas kurs akcji ASX.

Transakcja spotkała się jednak ze sprzeciwem polityków. Australijska komisja oceny inwestycji zagranicznych (Foreign Investment Review Board) stwierdziła, że "proponowane połączenie z ASX i SGX powinno zostać odrzucona jako sprzeczna z interesem narodowym". Nie jest to ostateczna decyzja, a przedstawiciel FIRB stwierdził, iz instytucja ta jest otwarta na dalsze rozmowy ze stronami transakcji.

ASX skomentowała te opinię stwierdzeniem, iż wciąż wierzy, iż regionalna i globalna konsolidacja giełd jest niezbędna. "W tym kontekście ASX nadal będą oceniać strategiczne możliwości rozwoju (w tym dalszego dialogu z SGX o innych formach współpracy i połączenia)" - stwierdzono w oświadczeniu dla inwestorów.

Akcje ASX po wydaniu opinii przez FIRB spadły o 3,4 proc.

//sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane