• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

Aukcje ministra Grada bez zainteresowania

Aukcje ministra Grada bez zainteresowania
Foto: TVN24 Foto: Na aukcje trafiają zwykle małe i średnie firmy, dla których trudno znaleźć nabywcę

Miały być nowatorską i przejrzystą metodą prywatyzacji, wyszło kiepsko: aukcje spółek Skarbu Państwa nie przyniosły lawiny transakcji. Spośród 68 spółek wystawionych na sprzedaż, tylko 10 znalazło nabywców. Najnowszy pomysł resortu skarbu to aukcje internetowe.

Na aukcje trafiają zwykle małe i średnie firmy, dla których niełatwo znaleźć nabywcę. W ciągu pół roku odbyło się 28 aukcji, ale tylko dziewięć z nich zakończyło się sukcesem. Łącznie - za sprzedane 10 firm - resort skarbu zarobił dla budżetu 53,4 mln zł. Dla porównania: całość ubiegłorocznych dochodów z prywatyzacji wyniosła prawie 7 mld zł.

Tylko w trzech przypadkach ostateczne ceny spółek okazały się wyższe niż wywoławcze. Chodzi o firmę Madro, Wągrowieckie Przedsiębiorstwo Robót Mostowych oraz Kopalnię i Zakład Wzbogacania Kwarcytu Bukowa Góra.

Za wysoka cena?

Dlaczego aukcje nie cieszą się dużą popularnością i nie przynoszą oczekiwanych skutków? Po pierwsze nie ma wielu chętnych na kupno tych spółek, a po drugie - inwestorzy często kwestionują cenę wywoławczą. Część ekspertów wręcz twierdzi, że na aukcjach firmy nie powinny mieć ustalonych z góry cen.

Ostatnio nabywców nie znalazły - ponoć właśnie z powodu "zbyt wygórowanej ceny" - Elektromontaż Poznań i Zielonogórskie Fabryki Mebli.

Resort skarbu nie przejmuje się jednak tym niepowodzeniem i planuje kolejne uproszczenie - aukcje internetowe. Eksperci chwalą to rozwiązanie, a dotychczasowy brak popularności tej metody sprzedaży tłumaczą kryzysem.

mon/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane