• rozwiń
  • WIG20 2233.87 +0.35%
  • WIG30 2531.47 +0.32%
  • WIG 58751.67 +0.22%
  • sWIG80 11571.42 -0.14%
  • mWIG40 3746.86 -0.06%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Atomowy prąd dla Polski popłynie z Żarnowca

Atomowy prąd dla Polski popłynie z Żarnowca
Foto: TVN CNBC Biznes / fot. Marek Czasnojć Foto: Żarnowiec wygrał atomowy ranking

W rankingu 28 propozycji lokalizacji elektrowni jądrowej w Polsce pierwsze miejsce zajął Żarnowiec, drugie równorzędnie Warta-Klempicz, Kopań i Nowe Miasto - powiedziała pełnomocnik rządu ds. energetyki jądrowej i wiceminister gospodarki Hanna Trojanowska. Ostateczną lokalizację PGE, czyli główny inwestor, wybierze do końca roku.

-Wskazując najlepszą lokalizację dla elektrowni jądrowej brano pod uwagę m.in. warunki sejsmologiczne oraz demograficzne - poinformował na konferencji wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak.

W rankingu 28 propozycji lokalizacji elektrowni jądrowej w Polsce pierwsze miejsce zajął Żarnowiec. - Zasadnym wydaje się zarekomendowanie po Żarnowcu równorzędnych trzech lokalizacji: Warta-Klempicz, Kopań i Nowe Miasto - powiedziała pełnomocnik rządu ds. energetyki jądrowej i wiceminister gospodarki Hanna Trojanowska, powołując się na opinię ekspertów oceniających lokalizacje.

Jak wyjaśniła Trojanowska, wskazując lokalizację zbadano m.in. odległość od dużych skupisk ludności, sąsiedztwo obszarów chronionych, zapotrzebowanie na energię i ograniczenia systemu energetycznego, bliskość zakładów chemicznych (zagrożenie wybuchem w takim zakładzie), korytarze powietrzne (ryzyko upadku samolotu), drogi ewakuacyjne, własność gruntu oraz akceptację społeczną.

Nad morzem

- Wszystkie miejscowości znajdują się na północy Polski, przy czym Żarnowiec i Kopań można uznać za lokalizacje prawie nadmorskie - dodała Trojanowska. Wyjaśniła, że chociaż Żarnowiec nie leży nad samym morzem, tylko nad jeziorem - to istnieje tam możliwość wybudowania kanału do wody morskiej.

Sąsiedztwo zbiornika wody do chłodzenia reaktora było jednym z kryteriów oceny. Ponadto Trojanowska podkreśliła, że o Żarnowcu i Klempiczu od 30 lat mówi się pod kątem lokalizowania elektrowni jądrowej i jest tam wyższy poziom świadomości społecznej w tej kwestii.

Szczegółowa analiza

Trojanowska wyjaśniła, że ekspertyzy pod przewodnictwem Energoprojektu-Warszawa wykonały m.in. specjalistyczne instytuty i firmy: Instytut Energii Atomowej, Centralne Laboratorium Ochrony Radiologicznej, Państwowy Instytut Geologiczny, Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, EPC Consulting oraz spółka prawnicza Hogan and Hardson. Ponadto PSE Operator przygotował ocenę pod kątem wyprowadzenia mocy z przyszłej elektrowni jądrowej do sieci energetycznej.

PGE planuje budowę dwóch elektrowni jądrowych o mocy około 3 tys. MW każda; koszt budowy jednego megawata szacowany jest na ok. 3-4 mln euro. Trojanowska poinformowała, że współinwestowaniem w pierwszą polską elektrownię atomową zainteresowane są europejskie firmy energetyczne.

Za 10 lat

Odnosząc się do technologii, która mogłaby być wykorzystana w elektrowni jądrowej, Trojanowska powiedziała, że "jest kilku dostawców reaktorów generacji 3+". Podkreśliła, że technologia wykorzystana w tej elektrowni musi być także "sprawdzona komercyjnie". Wśród potencjalnych dostawców technologii wymieniła amerykańskie firmy Westinghouse, General Electric oraz francuską firmę Areva, a także firmy japońskie i koreańskie.

Uruchomienie pierwszego bloku elektrowni atomowej jest przewidywane - zgodnie z rządowym planem - w 2020 roku. PGE ma mieć 51 proc. udziałów w konsorcjum, które zajmie się budową i eksploatacją elektrowni.

"Same zalety"

Komentując wybór MG, dr Paweł Olko z Instytutu Energii Jądrowej PAN, podkreślał, że Żarnowiec ma same zalety. - Był i pozostaje najlepszą lokalizacją - powiedział. Jak dodał, mimo że w Żarnowcu już raz zaczynano budować elektrownię jądrową, teraz "wszystko zostanie zbudowane od zera". - To, co tam jest, nie może zostać wykorzystane - powiedział dr Olko na antenie TVN24.

Zapewnił, że nie powodów do obaw w związku z budową elektrowni atomowej w Polsce. - To tania, pewna i bezpieczna energia elektryczna przez długi czas - podkreślił.

bgr/sk/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane