• rozwiń
  • WIG20 2164.75 -0.41%
  • WIG30 2451.42 -0.51%
  • WIG 57024.61 -0.48%
  • sWIG80 11449.24 -0.03%
  • mWIG40 3636.71 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Atom we czwórkę nie ma szczęścia

Atom we czwórkę nie ma szczęścia
Foto: TVN24 Foto: Plany wspólnej elektrowni jądrowej na razie trzeba odłozyć

Przetarg na budowę nowej siłowni atomowej na Litwie zakończył się fiaskiem: wycofał się z niego jedyny oferent, konsorcjum Korea Electric Power Corp. Budowa nowej siłowni atomowej na Litwie jest wspólnym projektem Litwy, Polski, Łotwy i Estonii.

- Zwycięzca przetargu na inwestora strategicznego nie został wyłoniony. Jesteśmy zaskoczeni taką sytuacją, gdyż włożyliśmy w to wiele pracy. Mamy wiele pytań bez odpowiedzi - mówił na konferencji prasowej wiceminister energetyki Litwy Romas Szvedas.

Zwycięzca przetargu miał zostać wyłoniony przed końcem tego roku. Po fiasku przetargu wiceminister Szweda powiedział, że planuje kontynuować indywidualne negocjacje z potencjalnymi inwestorami. Według niego "jest zainteresowanie tym projektem", ale nie chciał on zdradzić, z jakimi firmami są prowadzone negocjacje.

Budowa nowej siłowni atomowej na Litwie jest wspólnym projektem Litwy, Polski, Łotwy i Estonii. Siłownia miała powstać do 2018 roku, szacunkowy koszt budowy jednego reaktora wynosi 3-5 mld euro. Elektrownia miała zastąpić zamkniętą w ubiegłym roku pod naciskiem Unii Europejskie siłownię w Ignalinie, pochodzącą jeszcze z czasów ZSRR.

O perspektywach budowy nowej siłowni jądrowej oraz połączeniu systemów energetycznych państw bałtyckich z systemem Unii Europejskiej mają rozmawiać w niedzielę w Warszawie premierzy Litwy, Łotwy, Estonii i Polski.

//sk/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane