• rozwiń
  • WIG20 2179.53 -0.69%
  • WIG30 2471.15 -0.76%
  • WIG 57618.54 -0.70%
  • sWIG80 11589.08 -0.33%
  • mWIG40 3715.08 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

"Astronomiczna" kwota na polskie drogi

"Astronomiczna" kwota na polskie drogi
Foto: PAP Foto: MI zapewnia, że takie drogi w Polsce nie są już odległą przyszłością

Do końca 2008 roku ma być ogłoszonych 30 przetargów na budowę dróg w Polsce, a w 2009 roku kolejnych 31. Wszystkie inwestycję będą realizowane w oparciu o nowe, uproszczone przepisy, dotyczące uzyskania decyzji środowiskowej. Do 2012 roku wydamy na drogi 121 mld zł.

- Takiej astronomicznej kwoty nigdy nie było jeszcze zostawionej do dyspozycji resortu infrastruktury i Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Wszystko po to, by drogi były budowane szybko, sprawnie i w zgodzie z wymogami ochrony środowiska - poinformował na środowej konferencji minister infrastruktury Cezary Grabarczyk.

Start w przyszłym roku

Grabarczyk powiedział, że rządowy program budowy dróg krajowych został wsparty programem rozwoju dróg lokalnych.

- Startujemy w przyszłym roku, z budżetem 1 mld zł,

Ujednolicenie przepisów ma pozwolić na skrócenie z ponad 300 dni do 105 dni czasu potrzebnego na wydanie decyzji dot. oceny oddziaływania na środowisko.

aby stworzyć system dróg, który obejmuje wszystkie kategorie - od autostrad, przez drogi ekspresowe, drogi krajowe, po drogi gminne - zaznaczył.

Sprawniej?

Kolejny rok ma pozwolić na wdrożenie procedur, które dotyczą kwestii środowiskowych. Powstaje nowy organ - Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska, który skoncentruje proces decyzyjny i usprawni przygotowanie decyzji środowiskowych.

Powołanie GDOŚ i dostosowanie przepisów zaleceń Komisji Europejskiej zakładają dwie ustawy o środowisku. Dostosowują one nasze prawo do unijnych dyrektyw. Teraz, czekają tylko na podpis prezydenta.

Resort środowiska zakłada, że będą one mogły wejść w życie od 15 listopada tego roku. GDOŚ ma skupić instytucje wojewódzkie i część departamentów resortu środowiska, które będą zajmowały się ocenami oddziaływania na środowisko.

Szybciej?

Ujednolicenie struktur ma pozwolić na skrócenie z ponad 300 dni do 105 dni czasu potrzebnego na wydanie decyzji dot. oceny oddziaływania na środowisko.

Wiceminister środowiska Maciej Trzeciak poinformował, że wydanie decyzji środowiskowej na budowę drogi wymaga dzisiaj trzech postanowień. Do każdego z nich można złożyć zażalenie i odwołanie, co wydłuża znacznie czas realizacji inwestycji.

Prościej?

- W nowej decyzji ma nie być ani jednego postanowienia (...), bo nie stać nas na kolejne przedłużanie procedur odwoławczych - zaznaczył.

Środowa konferencja rozpoczęła 6. Międzynarodowe Targi Infrastruktury Miejskiej i Drogowej, które odbywają się w Warszawie. Potrwają trzy dni; w tym czasie zaprezentuje się ponad 100 wystawców z kraju i z zagranicy.

kap//kdj

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane