• rozwiń
  • WIG20 2248.81 -0.29%
  • WIG30 2549.06 -0.10%
  • WIG 59141.35 -0.09%
  • sWIG80 11590.53 +0.39%
  • mWIG40 3780.28 +0.56%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

ARiMR: Wszyscy rolnicy mają szansę na pieniądze

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zapowiada, że przyjmie wszystkie wnioski od rolników dotyczące modernizacji gospodarstw rolnych i wszystkie mają szansę na dofinansowanie. Rolnicy od kilku dni tworzą społeczne kolejki przed oddziałami ARiMR w myśl zasady "kto pierwszy ten lepszy.

Wiceminister rolnictwa Henryk Kowalczyk wyjaśnił, że zainteresowanie unijnym wsparciem jest bardzo duże, a przed oddziałami regionalnymi ARiMR ustawiają się kilkusetosobowe kolejki chętnych do złożenia wniosku. O przyznaniu dofinansowania decyduje kolejność zgłoszeń, których przyjmowanie rozpocznie się 9 listopada.

Według Kowalczyka, wszystkie wnioski, które zostaną przyjęte otrzymają dofinansowanie. Jeżeli nie będzie to możliwe w tym roku, to bez dodatkowych formalności wniosek może być uwzględniony w puli finansowej na 2008 lub 2009 rok. Dodał, że pierwsi rolnicy otrzymają pieniądze na modernizację gospodarstw dopiero w 2008 roku.

Za słaby system na zapał rolników, ale pieniądze są
W opinii ministra rolnictwa Wojciecha Mojzesowicza, kolejki są spowodowane tym, że wnioski są przyjmowane w oddziałach ARiMR, a nie w biurach powiatowych. Przyznał, że nie pozwala na to system informatyczny, z którym Agencja ma cały czas kłopoty. Dodał, że kolejki są też dlatego, ponieważ rolnicy chcą inwestować w swoje gospodarstwa.

- Jesteśmy zupełnie spokojni, że środków finansowych dla obecnie składających wnioski rolników wystarczy - mówi Kowalczyk.

Wiceminister podkreślił, że "nabór wniosków będzie trwał co najmniej dwa dni ze względu na zamknięcie puli finansowej". Oddziały Agencji będą przyjmowały wnioski w piątek (9 listopada) oraz w sobotę (10 listopada) do godz. 16.15. Dodał, że "jeżeli zajdzie potrzeba to Agencja będzie pracowała do ostatniego beneficjenta".

Hojne wsparcie nowoczesności
Na 2007 rok na dofinansowanie modernizacji gospodarstw rolnych z działania "Modernizacja gospodarstw rolnych" w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) 2007-2013. Do podziału dla rolników w całym kraju w tym roku jest łącznie ponad 360 mln euro, czyli ok. 1,36 mld zł. w Sumie na lata 2007-2013 - 1,8 mld euro.

Dofinansowanie inwestycji w gospodarstwach rolnych może wynosić 40 proc. kosztów kwalifikowanych. Dodatkowo 10 proc. więcej może otrzymać rolnik gospodarujący w niekorzystnych warunkach, a kolejne 10 proc. przysługuje osobom, które nie ukończyły 40 lat. Wyjątkiem będzie dofinansowanie budowy płyt obornikowych i na gnojowicę w terenach szczególnie chronionych, które może wynieść 75 proc. kosztów.

mkg

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane