• rozwiń

Argentyna przełamie niechęć i zacznie rozmowy z wierzycielami

Foto: PAP/EPA/ sxc.hu Foto: Argentyna ma kłopot ze swoimi wierzycielami

Prezydent Argentyny Cristina Fernandez de Kirchner zapowiedziała, że jej rząd będzie negocjował ze wszystkimi wierzycielami kraju. Deklaracja pani prezydent to konsekwencja narastających problemów Argentyny z wierzycielami, którzy odmówili udziału w restrukturyzacji zadłużenia.

Spłaty zadłużenia wynikającego z krajowych obligacji domagają się od argentyńskiego rządu fundusze hedgingowe. Prezydent zapewniła, że jej kraj chce spłacić swoje zobowiązania w stu procentach.

Lata wojny

Wcześniej Argentyna przez lata odmawiała rozmów z wierzycielami, nazywając ich "sępami". Walka przed sądami trwała 12 lat. Procesy dotyczyły zobowiązań wierzycieli, którzy odmówili udziału w dwóch restrukturyzacjach papierów dłużnych - w 2005 i 2010 roku. Zgodnie z porozumieniami wartość dotychczasowych obligacji została obniżona do 1/3 sumy początkowej.

Prawo obligatariuszy do swoich pieniędzy potwierdził niedawno Sąd Najwyższy USA, domagając się od Argentyny spłaty wszystkich zobowiązań.

W związku z decyzją Sądu Najwyższego Międzynarodowy Fundusz Walutowy ostrzegł, że przegrana Argentyny może mieć poważniejsze skutki dla tego kraju.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane