• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

Argentyna o krok od bankructwa. Sąd ponownie kazał spłacić wierzycieli

Argentyna o krok od bankructwa. Sąd ponownie kazał spłacić wierzycieli
Foto: Flickr/ Jorge Gobbi Foto: Sąd orzekł, że Argentyna musi spłacić wierzycieli

Sąd Najwyższy USA odmówił w poniedziałek uznania argumentów Argentyny, która chce uniknąć płacenia 1,33 mld dolarów swoim wierzycielom. Chodzi o międzynarodowe fundusze.

Sąd Najwyższy pozostawił w mocy orzeczenie niższej instancji. Rząd Argentyny już wcześniej ostrzegał, że w przypadku konieczności spłaty zobowiązań może mieć problemy z finansami publicznymi.

Władze tego kraju zaznaczyły, że będą robić wszystko, by spłacić obligatariuszy i jednocześnie zrestrukturyzować swój dług. Zdaniem rządu kraj będzie musiał zmierzyć się z niewypłacalnością.

Wieloletnia batalia

Argentyna od lat stara się uniknąć spłaty wierzycieli, którzy są reprezentowani przez fundusze hedgingowe Aurelius Capital Management i NML Capital Ltd. Kraj podważa zatem orzeczenie sądu z 2013 roku. Batalia o spłatę wierzycieli trwa już dekadę. Wierzyciele odrzucili już dwie propozycje restrukturyzacji zadłużenia. Mają oni ponad 90 proc. obligacji Argentyny.

W maju Argentyna porozumiała się z Klubem Paryskim, zrzeszającym państwa wierzycieli ws. spłaty swoich długów. Jak poinformował Klub, porozumienia zobowiązuje Argentynę do spłaty w ciągu pięciu lat 9,7 mld dolarów zaległości.

Klucz w umowie z Klubem Paryskim

Argentyna jest odcięta od rynków kapitałowych od ponad 12 lat. W ostatnim czasie rząd znalazł się pod presją rozstrzygnięcia sporów z międzynarodowymi wierzycielami, głównie z powodu chęci uzyskania dostępu do nowych środków i przyciągnięcia inwestycji do swoich zasobów gazu łupkowego.

Umowa z Klubem Paryskim jest kluczowym krokiem w kierunku obniżenia kosztów finansowania zewnętrznego dla Argentyny.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane