• rozwiń
  • WIG20 2255.46 -0.74%
  • WIG30 2551.68 -0.72%
  • WIG 59191.71 -0.51%
  • sWIG80 11545.41 +0.30%
  • mWIG40 3759.27 +0.04%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-08 17:15

Dostosuj

Apple zaprowadziło Kozla do sądu

Apple zaprowadziło Kozla do sądu
Foto: Koziol Foto: Sąd uznał, że eiPott może mylić się z odtwarzaczem muzycznym firmy Aplle

Czy światowy potentat komputerowy może prowadzić sądowy spory z drobnym wytwórcą kuchennych akcesoriów? Może. Amerykański Apple sądowo zakazał niemieckiej firmie o swojsko brzmiącej nazwie Koziol, używania jej nazwy... podstawki do jajek.

Rzeczywiście najwyraźniej to iPod - jeden ze sztandarowych produktów Apple - zainspirował projektantów niemieckiej firmy z miasteczka Erbach. W efekcie powstał eiPott - podstawka do jajek na miękko. Nazwa w języku Goethego brzmi zupełnie jak „ajpod”, choć wywodzi się z całkiem niemieckich Ei – czyli jajko, oraz Pott – garnuszek.

W Niemczech ten sprytnie wymodelowany kawałek plastiku kosztuje 7,5 euro, jest także dostępny i w polskich sklepach internetowych.

Wszystko to nie spodobało się niemieckiemu oddziałowi Apple, który uznał, że produkt może wprowadzać konsumentów w błąd ze względu na... podobieństwo do iPoda. Prawnicy koncernu w ubiegłym tygodniu wygrali sądowy proces: uzyskali zakaz używania przez firmę Koziol nazwy eiPott dla jej wyrobu. W przypadku dalszego używania tej nazwy niemieckiej firmie grozi kara w wysokości ćwierć miliona euro. Sąd w Hamburgu zupełnie poważnie tłumaczył w uzasadnieniu wyroku, że wyrób firmy z Erbach może konsumentom mylić się z iPodem.

Szef firmy Stephan Koziol na łamach "Frankfurter Allgemeine Zeitung" deklaruje, że nazwę zmieni. Podstawka teraz będzie nazywała się po prostu Pott. Zapowiada jednak, że znajdujące się już handlu wyroby ze starą nazwą nie zostaną wycofane. Jednocześnie firma zamierza od wyroku się odwoływać.

//sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane