• rozwiń
  • WIG20 2179.53 -0.69%
  • WIG30 2471.15 -0.76%
  • WIG 57618.54 -0.70%
  • sWIG80 11589.08 -0.33%
  • mWIG40 3715.08 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

"Apolityczni fachowcy do państwowych spółek"

"Apolityczni fachowcy do państwowych spółek"
Foto: TVN24 Foto: PO chce profesjonalistów w spółkach skarbu państwa

- Rząd nie będzie sugerował składów rad nadzorczych i zarządów spółek skarbu państwa, ani tych mniejszych, ani większych - zapewnił wicepremier, szef MSWiA Grzegorz Schetyna. Zarządzać mają nimi doświadczeni i dalecy od polityki menedżerowie. CV na stronę ministerstwa skarbu może wysłać każdy.

- Rząd nie będzie miał sugestii co do składu rad nadzorczych czy składu zarządu KGHM i innych spółek skarbu państwa, jakkolwiek nie zaklinaliby rzeczywistości politycy PiS-u, którzy KGHM zajmowali się i nadal jeszcze się zajmują - powiedział Schetyna na konferencji prasowej w Legnicy. Konkurs w tej spółce wzbudza dość duże emocje polityków opozycji. - Dla mnie będzie ważne, żeby rzeczywiście przypilnować mechanizmów poszukiwania najlepszych menedżerów do KGHM. Jeżeli ministerstwo skarbu będzie się w to angażować, to ważne jest, żeby to zaangażowanie było merytoryczne i gwarantujące wysoki poziom zarządzania - dodał wicepremier.

Biznes to nie polityka

Według niego, rząd będzie "odpolityczniać spółki skarbu państwa" i "robić wszystko, żeby dawać szansę sprawnym, niezależnym, bezpartyjnym menedżerom".
Zdaniem senatora PO Tomasza Misiaka, proces zmian w zarządach spółek jest powolny właśnie dlatego, że Platforma "nie przyszła z politycznym zamiarem rządzenia spółkami skarbu państwa, nie ma kandydatów na prezesów przywiezionych w teczkach".
- Profesjonalni menedżerowie, którzy pracują w tej chwili w największych spółkach i otrzymują duże wynagrodzenie, nie zawsze chcą brać udział w konkursach (do spółek skarbu państwa). To są ludzie, których czasami trzeba wręcz wyłowić z rynku pracy. Dlatego, jaką formę wyboru menedżerów będziemy mieli okazję obserwować, zobaczymy wskutek prac rad nadzorczych - dodał Misiak.

Senator zaznaczył, że jeśli chodzi o rady nadzorcze, to są "jak najbardziej oficjalne konkursy, ogłaszane na stronach internetowych ministerstwa" i jest to "zupełna nowość, jeśli chodzi o spółki skarbu państwa".

Konkursy ruszyły pełną parą

Na stronach internetowych ministerstwa skarbu państwa, do ogłoszonych już wcześniej, doszły w poniedziałek konkursy na członków rad nadzorczych PKO BP, PZU, warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych, Totalizatora Sportowego i Banku Gospodarstwa Krajowego oraz wydawcy dziennika "Rzeczpospolita".

Do rady nadzorczej PZU resort skarbu poszukuje kandydatów na dwóch członków, a do rady nadzorczej Giełdy - 11.
W Totalizatorze Sportowym MSP chce znaleźć kandydatów na 3 stanowiska w radzie nadzorczej spółki, a w BGK - na jedno miejsce.
Do 11-osobowej rady nadzorczej PKO BP resort poszukuje pięciu nowych członków.
Radę Nadzorczą PW "Rzeczpospolita" mają zasilić dwie osoby.

mkg

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane