• rozwiń
  • WIG20 2156.06 +0.06%
  • WIG30 2442.11 +0.09%
  • WIG 56898.36 +0.21%
  • sWIG80 11489.29 +0.33%
  • mWIG40 3644.68 +0.66%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

"Apolityczna miotła" w spółkach Skarbu

Foto: TVN24, fot. PAP/EPA Foto: "Apolityczna miotła" w spółkach Skarbu

- Minister skarbu Mikołaj Budzanowski dostał ode mnie absolutnie swobodną rękę po to, żeby być apolityczną miotłą w spółkach Skarbu Państwa, a nie polityczną miotłą - powiedział premier Donald Tusk na konferencji prasowej w Warszawie. Była to odpowiedź na pytanie dziennikarza TVN CNBC o wczorajsze zmiany we władzach Ciechu.

Tusk nie chciał sie odnieść szczegółowo do zmian w Ciechu. - Nie będę komentował, bo nie mam wiedzy na temat jakości pracy zarządów niektórych spółek. Np. w przypadku Ciechu nie mam szczególnej wiedzy, obserwuję na tyle, ile muszę, działania ministra skarbu - zapewnił premier.

Podkreślił, że Budzanowski dostał od niego "jedną gwarancję i cieszę się, że z niej korzysta". - Żaden polityk nie ma prawa oczekiwać od ministra skarbu, aby ten układał władze w spółkach Skarbu Państwa, jak tego oczekują politycy - czy rządzący, czy z opozycji - mówił premier. - To budzi wiele emocji, także zauważyłem, że budzi to emocje w obozie rządzącym - zaznaczył. - Ale będę tutaj twardy, bo moim zadaniem jest chronić ministra skarbu i spółki Skarbu Państwa od takich partyjnych nominacji - dodał.

- Jeśli podejmuje decyzje czyszczące, to ja będę z takich decyzji tylko zadowolony, ale - albo uwierzycie, albo nie - nie jestem zainteresowany samym procesem - powiedział Tusk.

Kontrola spółek strategicznych

Premier mówił, że oczekuje natomiast od ministra skarbu, że będzie miał wpływ na spółki strategiczne, przede wszystkim spółki energetyczne z udziałem Skarbu Państwa. - Tam chcemy mieć wpływ, chcemy mieć swój udział; mówiąc krótko: chcemy rządzić przynajmniej w tych fragmentach, które dotyczą bezpośrednio interesu publicznego - stwierdził Tusk.

Jeśli podejmuje decyzje czyszczące, to ja będę z takich decyzji tylko zadowolony, ale - albo uwierzycie, albo nie - nie jestem zainteresowany samym procesem.

Donald Tusk

- Tam staramy się wpływać na decyzje, na ile prawo pozwala - dodał. - Nie dotyczy to obsady; możecie państwo sami porównać te procedury. Teraz mamy do czynienia z jednoznacznie apolitycznym sposobem działania ministra skarbu - ocenił.

Zmiany w Ciechu

W czwartek Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Ciech SA powołało w skład Rady Nadzorczej Zygmunta Kwiatkowskiego i Macieja Lipca. Odwołało też prezesa Ryszarda Kunickiego oraz dwóch członków zarządu - Andrzeja Bąbasia i Rafała Rybkowskiego. Rada Nadzorcza delegowała swoich członków - Dariusza Krawczyka do czasowego wykonywania czynności prezesa, a Macieja Lipca do czasowego wykonywania czynności członka zarządu spółki.

Skarb Państwa ma w Ciech SA 38,72 proc. akcji i głosów na WZA.

bgr

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane