• rozwiń
  • WIG20 2159.91 +1.74%
  • WIG30 2443.18 +1.81%
  • WIG 56895.37 +1.54%
  • sWIG80 11446.40 +0.22%
  • mWIG40 3629.46 +1.17%

Ostatnia aktualizacja: 2019-10-11 17:15

Dostosuj

Antykryzysowy pakiet przyjęty

Antykryzysowy pakiet przyjęty
Foto: TVN24 (fot. PAP) Foto: Min. Fedak dziękuje partnerom społecznym

Po wielu miesiącach rząd przyjął w końcu tzw. pakiet antykryzysowy. Zakłada on między innymi, że w ciągu najbliższych dwóch lat firmy w "przejściowych kłopotach" będą mogły liczyć na państwową pomoc. Program obejmie wszystkie firmy, także małe.

- Rząd przyjął projekt ustawy o łagodzeniu skutków kryzysu finansowego dla pracowników i pracodawców, będący elementem tzw. pakietu antykryzysowego - po posiedzeniu gabinetu poinformowała minister pracy Jolanta Fedak. - Głównym założeniem tej ustawy jest utrzymanie miejsc pracy. Pracowaliśmy nad nią bardzo intensywnie - podkreśliła minister.

- Chciałam bardzo serdecznie podziękować moim partnerom społecznym. Ponieważ - zarówno związki zawodowe, jak i pracodawcy -wywiązali się z obietnicy, którą dali nam na Komisji Trójstronnej. Dotyczyła ona szybkiego zaopiniowania ustawy - dodała.

Co w pakiecie?

Projekt ustawy przewiduje udzielenie pomocy pracownikom i przedsiębiorcom w okresie kryzysu finansowego. Zaproponowane rozwiązania umożliwią elastyczne organizowanie czasu pracy, dostosowanie jej do bieżącej sytuacji przedsiębiorcy.

Bezpośrednią pomocą finansową może zostać objętych prawie 250 tys. osób zatrudnionych u przedsiębiorców, którzy mają przejściowe trudności finansowe. Z tej grupy prawie 50 tys. osób będzie mogło skorzystać ze szkoleń lub studiów podyplomowych, które zostaną zrefundowane przez państwo do 80 proc. opłaty za naukę.

Pomoc państwa adresowana jest do dwóch grup przedsiębiorców. Do pierwszej należą wszyscy przedsiębiorcy – bez względu na wielkość firmy, status prawny czy kondycję finansową. Do drugiej grupy zaliczają się wyłącznie przedsiębiorcy mający przejściowe trudności finansowe – otrzymają oni wsparcie z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych lub ze środków Funduszu Pracy na utrzymanie miejsc pracy.

Dla wszystkich przedsiębiorców projekt przewiduje wydłużenie okresu rozliczeniowego czasu pracy do 12 miesięcy, uelastycznienie godzin rozpoczęcia i zakończenia pracy, ograniczenie stosowania umów na czas określony (maksymalnie będą on podpisywane na 24 miesiące).

Z kolei dla grupy przedsiębiorców znajdujących się w przejściowych trudnościach finansowych projekt przewiduje możliwość obniżenia pracownikom wymiaru czasu pracy z proporcjonalnym obniżeniem wynagrodzenia za pracę nawet na pół roku i wprowadzenie tzw. urlopów postojowych (pracownicy otrzymają pensję co najmniej na poziomie minimalnego wynagrodzenia, czyli 1276 zł; państwo pokryje z tej kwoty równowartość zasiłku dla bezrobotnych w 2009 r., czyli brutto 551 zł). Taka pomoc będzie przysługiwać przedsiębiorcom, których obroty spadły o co najmniej 30 proc. w czasie ostatnich czterech kwartałów, w porównaniu z obrotami osiąganymi w okresie od 1 lipca 2007 r. do 30 czerwca 2008 r.

- W przypadku małych spółek o przyznaniu pomocy będzie decydował marszałek województwa, a w przypadku dużych – minister gospodarki – zapowiedziała Jolanta Fedak.

Ochrona pracowników

Projektowana ustawa przewiduje objęcie szczególną ochroną stosunku pracy pracowników w okresach pobierania świadczeń związanych z obniżonym wymiarem czasu pracy, a także przestojem ekonomicznym. Polegałby ona na zakazie zwolnienia pracownika z przyczyn go nie dotyczących.

Projekt ustawy wprowadza także możliwość zaliczania do kosztów uzyskania przychodu wpłat na zakładowy fundusz szkoleniowy i zmienia przepisy o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy. Pracownicy nie będą musieli czekać na decyzję sądu w sprawie upadłości pracodawcy. Zaliczka z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, w wysokości nie wyższej niż minimalne wynagrodzenie, będzie wypłacana już po złożeniu do sądu wniosku o ogłoszenie upadłości. Pieniądze będą przekazywane bezpośrednio pracownikom.

Jest prawo - jest luka?

Jest też kwestia samego aktu prawnego. Wbrew optymizmowi rządu co do skuteczności pakietu, "Gazeta Prawna" przewiduje, że pracodawcy mogą go wykorzystywać, obchodząc zapisy specustawy.

Jak pisze "GP" ustawa przewiduje np., że dopłaty do pensji pracowników otrzymają tylko ci pracodawcy, którzy zobowiążą się, że nie zwolnią podwładnych z przyczyn ich [pracowników] nie dotyczących. Inaczej będą musieli zwrócić otrzymaną pomoc do Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Tymczasem firmy będą mogły omijać ten warunek zwalniając część pracowników jeszcze przed złożeniem wniosku o wypłatę subsydiów. W ten sposób zaoszczędzą na wynagrodzeniach pracowników, których się pozbyli, a pozostałym wypłacą dopłaty do pensji.

Według gazety fikcyjny może się okazać również wymóg przygotowania programu naprawczego firmy. Projekt ustawy nakłada bowiem jedynie obowiązek opracowania takiego programu, ale już nie jego realizacji. - Nie sądzę, żeby pracodawcy byli tak złośliwi i zwalniali dobrych pracowników – odpiera minister Fedak.

Między innymi o pakiet antykryzysowy będzie pytany premier Donald Tusk we wtorkowym programie "Kropka nad i" w TVN24 o godzinie 20.

kg/mkg/bgr//kdj/kwj/sk

NAJWAŻNIEJSZE ELEMENTY RZĄDOWEGO PAKIETU

Dla wszystkich przedsiębiorstw:
- Wydłużenie okresu rozliczeniowego czasu pracy maksymalnie do 12 miesięcy
- Ograniczenie maksymalnej długości umów na czas określony do 24 miesięcy
- Możliwość zróżnicowania godzin rozpoczynania i kończenia pracy

Dla przedsiębiorstw z trudnościami:
- Wprowadzenie tzw. urlopów postojowych, na których pracownicy otrzymają pensję co najmniej na poziomie minimalnego wynagrodzenia, czyli 1276 zł
- Możliwość obniżenia pracownikom wymiaru czasu pracy i proporcjonalnie wynagrodzenia

Dla pracowników:
- Organizowanie szkoleń w czasie przestoju lub skróconego czasu pracy
- Objęcie pracowników w czasie postoju szczególną ochroną

Pakiet

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane