• rozwiń
  • WIG20 2194.58 -0.57%
  • WIG30 2490.03 -0.77%
  • WIG 58026.68 -0.72%
  • sWIG80 11627.70 +0.15%
  • mWIG40 3749.54 -1.58%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Anglia boi się odpływu polskich emigrantów?

Anglia boi się odpływu polskich emigrantów?
Foto: TVN24 Foto: Czy Polacy pracujący w Wielkiej Brytanii zdecydują się na powrót do kraju?

- W chwili, gdy w Wielkiej Brytanii trwa spór o faktyczną liczbę imigrantów, zwłaszcza z krajów Europy Wschodniej, wskaźniki gospodarcze zaczynają sugerować, że obawy na tym tle mogą być na wyrost - pisze brytyjski "Guardian". Gospodarki wschodnioeuropejskie rozwijają się w tempie wystarczającym, by z powrotem przyciągnąć swoich ludzi.

- Być może już za 10 lat mieszkańcy Wielkiej Brytanii będą narzekać, że nie mogą znaleźć polskiego hydraulika i będą płacić nierzetelnemu brytyjskiemu robotnikowi o wiele więcej za taką samą pracę - zastanawia się Ashley Seager, gospodarczy korespondent dziennika.

Przewiduje on m.in. załamanie się boomu budowlanego w Wielkiej Brytanii, czyli likwidację miejsc pracy opanowanych w ostatnich latach przez imigrantów z Europy Wschodniej. Jednak znacznie ważniejsze - zdaniem Seagera - jest to, co dzieje się w gospodarce ich własnych krajów.

Z ubiegłotygodniowego raportu Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOR) wynika, że Polska rozwija się w tempie ponad dwukrotnie szybszym niż Wielka Brytania - przypomina "Guardian".
- W wyborach w zeszłym miesiącu Polacy odrzucili partię Prawo i Sprawiedliwość i zakończyli dziwaczne dwuletnie rządy bliźniaków Jarosława i Lecha Kaczyńskiego jako premiera i prezydenta. Mimo, że Lech (Kaczyński) pozostanie prezydentem do 2010 roku, fala optymizmu, która towarzyszy nowemu premierowi Donaldowi Tuskowi i jego proeuropejskiej Platformie Obywatelskiej, może tylko wyjść na dobre polskiej gospodarce - pisze dziennik.

"Guardian" przewiduje, że silna gospodarka może zachęcić niektórych polskich pracowników w Wielkiej Brytanii - którzy wysyłają do domu pieniądze i z dystansu przyglądają się wydarzeniom w kraju - do powrotu, zwłaszcza jeśli o pracę na Wyspach będzie coraz trudniej.
- Podobny fenomen wydarzył się w Irlandii w ciągu ostatnich 15 lat - podkreśla dziennik.

mkg

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane