• rozwiń
  • WIG20 2275.69 -0.47%
  • WIG30 2615.08 -0.54%
  • WIG 58855.62 -0.40%
  • sWIG80 11531.50 -0.68%
  • mWIG40 4017.58 -0.38%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 16:45

Dostosuj

Analityk ostrzega: Złoty mocno oberwie

Analityk ostrzega: Złoty mocno oberwie
Foto: sxc.hu Foto: Saxo Bank wieszczy spadek wartości złotego

W 2010 r. dług publiczny Polski przebije granicę 55 proc. w relacji do PKB, co znacząco osłabi złotówkę - prognozuje w rozmowie z "Pulsem Biznesu" Christian Blaabjerg, główny strateg duńskiego Saxo Banku.

Saxo Bank od lat słynie z kontrowersyjnych, bardzo pesymistycznych prognoz gospodarczych. Co roku publikuje listę 10 fatalnych scenariuszy dla globalnych rynków, które mogą się sprawdzić i doprowadzić do załamania światowej gospodarki.

"Puls Biznesu" zapytał głównego stratega Saxo Banku Christiana Blaabjerga jak widzi rok 2010 w polskiej gospodarce. Jego prognozy są nie tylko pesymistyczne, ale zakładają scenariusz dokładnie odwrotny niż ten, do którego przekonują od wielu miesięcy polscy ekonomiści.

Problemy złotego

Według Blaabjerga, w 2010 r. polski dług publiczny przekroczy próg 55 proc. w relacji do PKB. To granica, po której uruchamia się procedura sanacyjna, wymuszająca na rządzie drastyczne cięcia wydatków i podnoszenie podatków.

- Sądzę, że rządowi nie uda się uchronić przed przebiciem tego progu. Program prywatyzacji rządu jest bardzo optymistyczny. Dlatego zakładam silne zacieśnienie w 2012 r. polityki fiskalnej - mówi Christian Blaabjerg.

Taki scenariusz oznaczałby kłopoty dla gospodarki, więc inwestorzy będą bardziej obawiać się inwestowania w polskie papiery wartościowe, co osłabi złotego.

Analityk ma też wątpliwości, czy powinniśmy śpieszyć się do strefy euro. Bez płynnego kursu obecny kryzys nie potraktowałby polskiej gospodarki tak łagodnie - pisze "PB".

bgr/tr

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane