• rozwiń

Analitycy: III kwartał wzięliśmy na "czwórce"

Analitycy: III kwartał wzięliśmy na "czwórce"
Foto: TVN24 Foto: GUS jutro poda dane o PKB za III kw.

W III kwartale polska gospodarka urosła o 4,1 proc. - wynika z prognoz analityków, których przepytała TVN CNBC. Oficjalne dane Główny Urząd Statystyczny poda jutro.

O prognozę wzrostu PKB w III kw. 2011 r. TVN CNBC poprosiła dziesiątkę ekonomistów z polskich banków. Średnia oczekiwań za ten okres to 4,1 proc. Przebijają ją Adam Czerniak z Kredyt Banku (4,2 proc.) i Maciej Reluga z BZ WBK (4,2 proc.). Tylko Arkadiusz Krześniak z Deutsche Bank Polska spodziewa się wzrostu poniżej 4 proc. (3,9 proc.).

Analityków optymizmem napawają przede wszystkim dobre dane z przemysłu i handlu, które już opublikował GUS.

WZROST PKB W 3Q ‘11/’10

ADAM CZERNIAK (KREDYT BANK) 4,2%
MACIEJ RELUGA (BZ WBK) 4,2%
RAFAŁ BENECKI (ING) 4,1%
MAJA GOETTIG (BPH) 4,1%
KAROLINA SĘDZIMIR (PKO BP) 4,1%
PIOTR KALISZ (CITI) 4%
ERNEST PYTLARCZYK (BRE) 4%
ŁUKASZ TARNAWA (BOŚ) 4%
DARIUSZ WINEK (BGŻ) 4%
ARKADIUSZ KRZEŚNIAK (DB) 3,9%

anale

Podobne prognozy przedstawiają analitycy banków zachodnich.

JP Morgan przewiduje, że w III kwartale wzrost wyniesie równo 4 proc. Bank zaznacza, że "mimo spowolnienia, gospodarka polska w 2012 r. będzie wciąż prężna w zestawieniu ze strefą euro i innymi państwami regionu Europy Środkowowschodniej".

Nieznacznie niższy wzrost naszego PKB za III kwartał - na poziomie 3,9 proc. - przewidują: Barclays Capital, BNP Paribas i Bank of America Merrill Lynch.

Pierwszy z nich w komentarzu zauważył, że "zagraniczny popyt osłabł w III kw. przy zasadniczo niezmienionym popycie krajowym".

Z kolei - według BNP Paribas - powodem pewnego osłabienia dynamiki wzrostu polskiej gospodarki w III kw. 2011 r. są "słabsze miesiące letnie, gdy aktywność przemysłu wyraźnie osłabła, zaś spożycie gospodarstw domowych przyrastało wolniej".

bgr/m

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane