• rozwiń

Amerykańskie stopy będą takie, jakie są

Fed - amerykański bank centralny - na swoim dwudniowym, zakończonym w środę posiedzeniu nie zmienił stóp procentowych i zapowiedział, że nie będzie tego robił w najbliższym terminie. Główna stopa procentowa przez dłuższy czas nadal będzie więc wynosić 0,25 proc. Większość analityków giełdowych oraz inwestorów spodziewała się takiej decyzji.

W komentarzu do decyzji amerykańskie władze monetarne napisały, że aktywność gospodarcza przestała się obniżać, a kondycja rynków finansowych uległa poprawie.

Niemniej jednak Fed zwraca uwagę na ograniczone wydatki konsumpcyjne będące efektem malejącego zatrudnienia, powolnego wzrostu dochodów oraz niższej wartości majątku (czyli nieruchomości i akcji), a także mniejszej dostępności kredytu.

Dlatego też Rezerwa Federalna zobowiązała się do wykorzystania wszystkich dostępnych instrumentów służących promocji wzrostu gospodarczego przy zachowaniu stabilności cen. Podtrzymane zostały wszystkie nadzwyczajne programy wsparcia rynku kredytowego.

Niemniej jednak komunikat mówi o stopniowym wygaszaniu programu skupu obligacji skarbowych i przedłużeniu jego obowiązywania do końca października. Według pierwotnych założeń miał on trwać do września tego roku.

mkg/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane