• rozwiń
  • WIG20 2186.55 -0.94%
  • WIG30 2483.90 -1.02%
  • WIG 57876.49 -0.98%
  • sWIG80 11634.94 +0.22%
  • mWIG40 3750.14 -1.56%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 13:03

Dostosuj

Temat: Zimowe igrzyska olimpijskie w Soczi

Amerykańskie jogurty czekają na wizę do Soczi

Rosja zablokowała dostawę 5 tys. kubeczków jogurtu dla amerykańskich olimpijczyków, którzy będą rywalizować o medale w Soczi. Bezskutecznie interweniowała w tej sprawie administracja Baracka Obamy.

Cały ładunek, wyprodukowanego w Stanach Zjednoczonych, jogurtu Chobani czeka na lotnisku w Newark na wylot do Rosji. "Postój" jest wynikiem wieloletniej batalii o handel produktami mlecznymi, która toczy się pomiędzy USA i Rosją.

Jak twierdzą władze rosyjskie - Amerykanie nie dopełnili niezbędnych formalności administracyjnych. Strona amerykańska twierdzi z kolei, że wymagane przez Rosję certyfikaty są niemożliwe do zdobycia.

Prezydent bezradny

Jak donosi "NYT", w rozwiązaniu problemu nie pomogła nawet interwencja administracji Baracka Obamy oraz jednego z prominentnych senatorów u ambasadora Rosji w Waszyngtonie. - Jesteśmy krajem, w którym obowiązuje prawo. Trzeba przestrzegać przepisów - powiedział cytowany w "NYT" rzecznik ambasady Jewgienij Choriszko.

Amerykanie wciąż mają jednak nadzieję, że rosyjskie i amerykańskie służby weterynaryjno-fitosanitarne dojdą do porozumienia i amerykański jogurt odleci do Soczi. Jest to cieszący się w USA niezwykłą popularnością produkowany w stanie Nowy Jork tzw. grecki jogurt z dodatkiem owoców firmy Chobani, który ma status "oficjalnego jogurtu" amerykańskiej drużyny olimpijskiej. Sportowcy spożywali go już podczas przygotowań do igrzysk.

Mleczna wojna

"NYT" zwraca uwagę, że między USA a Rosją od kilku lat toczy się spór o produkty mleczne. Amerykańskie produkty mleczne od 2010 roku nie mają dostępu na rosyjski rynek, gdyż strony nie doszły do porozumienia w sprawie certyfikatów wymaganych przy eksporcie. - Rosjanie nie dokładają starań, by ten problem rozwiązać - powiedział wiceprzewodniczący stowarzyszenia amerykańskich producentów wyrobów mlecznych Jaime Castaneda.

Wiele wskazuje na to, że jogurty dotrze do Soczi przed końcem Igrzysk Olimpijksich.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane