• rozwiń

Amerykańskie giełdy w dół

Amerykańskie giełdy w dół
Foto: TVN24 Foto: Amerykański bank centralny

Amerykański bank centralny obniżył wszystkie stopy procentowe o 25 punktów bazowych. Stopa bazowa wynosi teraz 4,25 pkt. proc. To już druga z rzędu obniżka stóp za oceanem, co wywołuje niepokój wśród inwestorów.

Obniżenie stóp powinno wspomóc wzrost gospodarczy - tłumaczył decyzję Fed. Jego przedstawiciel dodał, że obniżka jest reakcją na pogorszenie się stanu amerykańskiej gospodarki i przedłużających się wpływów kryzysu na rynku nieruchomości. Ponadto zaznaczył, że ceny energii i towarów zwiększają presję inflacyjną, więc Fed musiał reagować. Za obniżeniem stóp głosowało 9 na 10 członków Fed.

Choć część analityków spodziewała się nawet półprocentowego obniżenia stóp, amerykańskie giełdy zaregowały nerwowo. Indeks Dow Jones stracił w ciągu 10 minut po decyzji 230 punktów. Kolejna decyzja w sprawie stóp procentowych ma zapaść w styczniu. Wielu ekonomistów twierdzi, że również wtedy amerykański bank centralny obniży stopy.

prm

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane