• rozwiń

Amerykańskie bezrobocie przestaje straszyć

Amerykańskie bezrobocie przestaje straszyć
Foto: TVN24 Foto: Bezrobocie w USA rośnie wolniej

Wzrost bezrobocia za oceanem wydaje się lekko wyhamowywać. Liczba Amerykanów ubiegających się o zasiłek dla bezrobotnych spadła w tygodniu zakończonym 16 maja o 12 tys. i wynosiła 631 tys. - poinformował tamtejszy Departament Pracy.

Te dane to pozytywny sygnał z amerykańskiej gospodarki. Chociaż ekonomiści oczekiwali, że w tym okresie spadek będzie większy, a po nowe zasiłki zgłosi się 625 tys. osób.

O 3,5 tys. osób, do 628,5 tys., spadła również czterotygodniowa średnia.

Amerykanie czekają na pracę

Pomimo tego, że bezrobocie rośnie wolniej, to jednak rośnie. Liczba osób pobierających zasiłek ustanowiła nowe maksimum. Do 9 maja wzrosła ona o 75 tys. i sięgnęła 6,66 mln. Czterotygodniowa średnia także pobiła rekord, osiągając 6,48 mln.

W środę prezydent USA Barack Obama i szef amerykańskiej rezerwy federalnej Ben Bernanke mówili, że w gospodarce kraju pojawiają się oznaki ożywienia. Podkreślali jednak, że w miarę wysokie bezrobocie będzie utrzymywać się jeszcze jakiś czas, a sytuacja na rynku pracy będzie poprawiać się jako ostatnia.

Oczekuje się, że w najbliższych tygodni rzeszę bezrobotnych zasili wielu pracowników sektora motoryzacyjnego, głównie dilerów samochodowych, po tym jak czołowi producenci aut, a zwłaszcza Chrysler, zapowiedzieli że będą zamykać swoje salony.

mkg ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane