• rozwiń
  • WIG20 2194.58 -0.57%
  • WIG30 2490.03 -0.77%
  • WIG 58026.68 -0.72%
  • sWIG80 11627.70 +0.15%
  • mWIG40 3749.54 -1.58%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Temat: USA. Gospodarka

Amerykański system energetyczny celem hakerów. Atakują nawet duże firmy

Amerykański system energetyczny celem hakerów. 
Atakują nawet duże firmy
Foto: sxc.hu Foto: Energetyka jest mocno narażona na ataki hakerskie

Amerykańska sieć energetyczna jest nieustannie atakowana przez hakerów - pisze CNN Money. Tylko w tym roku do tej pory doszło do 79 incydentów dotyczących przedsiębiorstw energetycznych, które zostały wykryte przez specjalną komórkę CERT z Departament Bezpieczeństwa Wewnętrznego USA. W ubiegłym roku takich przypadków było 145.

Jak wynika z ankiety ThreatTrack Security w okresie od kwietnia 2013 roku do 2014 hakerzy zdołali włamać się do 37 proc. spółek energetycznych.

Słabe zabezpieczenia

Firma zajmująca się cyberbezpieczeństwem - Fire Eye - zidentyfikowała blisko 50 rodzajów złośliwego oprogramowania, które tylko w 2013 roku zostały ukierunkowane na firmy energetyczne.

W marcu tego roku odkryto złośliwe oprogramowanie w systemie głównego dostawcy energii w USA. Wszystko przez to, że jeden z pracowników kliknął w "zły" link przesłany mailem - pisze CNN Money.

W ubiegłym miesiącu CERT ujawnił z kolei, że rosyjski program szpiegowski Black Energy został znaleziony w oprogramowaniu kontrolującym turbiny elektryczne w Stanach Zjednoczonych. I choć nie wykryto żadnych szkód wyrządzonych przez program, to włamanie daje hakerom możliwości umieszczenia w systemie złośliwego oprogramowania w przyszłości.

- Nasza sieć jest wrażliwa. Branża energetyczna jest dość daleko w tyle za większością innych branż pod względem zabezpieczeń systemów - podkreśla David Kennedy, prezes firmy TrustedSec.

Mają swoje lata

Jednym z powodów słabego zabezpieczenia jest wiek systemów przemysłowych, które opierają się na technologii z lat 70. Próby jej uaktualnienia spowodowałyby przerwy w dostawie energii - ocenia CNN Money.

Na październikowej konferencji dotyczącej bezpieczeństwa energetycznego dyrektor NSA Mike Rogers podkreślił, że działający obecnie w USA system energetyczny nie został zaprojektowany, żeby zmierzyć się z dzisiejszymi zagrożeniami.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane