• rozwiń
  • WIG20 2255.46 -0.74%
  • WIG30 2551.68 -0.72%
  • WIG 59191.71 -0.51%
  • sWIG80 11545.41 +0.30%
  • mWIG40 3759.27 +0.04%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-08 17:15

Dostosuj

Amerykański rząd ratuje AIG

Amerykański rząd ratuje AIG
Foto: PAP/EPA Foto: AIG może liczyć na pomoc amerykańskiego rządu

American International Group (AIG) otrzyma 85 mld dolarów pożyczki - ogłosiła we wtorek wieczorem czasu waszyngtońskiego amerykańska Rezerwa Federalna (Fed). Rząd przejmie 79,9 proc. udziałów w AIG - głosi komunikat.

Decyzję o przyznaniu ubezpieczycielowi nadzwyczajnej pożyczki Fed uzasadnił obawą, że upadek AIG mógłby zachwiać i tak już osłabionym rynkiem finansowym. Upadek AIG dotknąłby 74 miliony klientów tej instytucji.

Nadzieja na dofinansowanie przez Fed AIG spowodowała, że wczoraj tuż przed zamknięciem giełdowych notowań wskaźniki na Wall Street drgnęły w górę.

Przywrócić stabilność - bezcenne

Sekretarz Skarbu USA Henry Paulson, w specjalnie wydanym komunikacie oświadczył, że władze federalne zaangażowały się w szerokie działania mające na celu przywrócić stabilność dotkniętym kryzysem rynkom finansowym.

AIG, jedno z największych towarzystw ubezpieczeniowych na świecie jest kolejną instytucją, którą dotknęły następstwa kryzysu na rynku kredytów hipotecznych. W poniedziałek akcje spółki na giełdzie w Nowym Jorku spadły o kilkadziesiąt procent po tym, jak obniżono jej rating kredytowy.

Ulga i zmiany

- To niesamowita ulga - powiedział na Bloomberg.com David Havens, analityk z UBS AG w Stamford. - Nikt na prawdę nie wie, co mogło by się stać, gdyby pozwolono AIG upaść. A było ogromne ryzyko, że tak się stanie - podkreślił.

Teraz czas na głębokie zmiany w AIG. Pierwszą jest dymisja głównych managerów firmy, włączając w to Roberta Willumstada, prezesa AIG. Na jego fotelu zasiądzie były prezes Allstate Corp., Edward Liddy - donosi Bloomberg.com, powołując się na swoje źródła.

Eksperci uspokajali, że klienci AIG Polska nie mają powodów do obaw.

kus, LUD, sm//el/kdj

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane