• rozwiń
  • WIG20 2064.12 -0.69%
  • WIG30 2365.71 -0.84%
  • WIG 55227.60 -0.73%
  • sWIG80 11570.82 -0.55%
  • mWIG40 3756.24 -0.97%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Amerykański rynek LNG otwarty na Europę

Amerykański rynek LNG otwarty na Europę
Foto: Wikipedia/ Wolfgang Meinhart, Hamburg Foto: Większość gazu LNG Amerykanie sprzedają poza Europą

Już teraz kilka europejskich firm ma licencje, by kupować skroplony gaz LNG w USA, a gdy będzie umowa o wolnym handlu z USA, firmy z UE będą miały taki sam dostęp do niego, jak firmy amerykańskie - zapowiedział w czwartek unijny komisarz ds. handlu Karel De Gucht.

Stany Zjednoczone i UE od ubiegłego roku negocjują transatlantycką umowę o wolnym handlu i inwestycjach (tzw. TTIP) od ubiegłego roku. Prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama powiedział w środę w Brukseli, że gdy ta umowa wejdzie w życie, uzyskanie eksportowych licencji na projekty gazu LNG przeznaczonego dla Europy będzie znacznie łatwiejsze.

Rynek nie jest zamknięty

- Już teraz jest kilka europejskich firm, które mają licencje, by kupować gaz LNG w USA. Już teraz Stany Zjednoczone eksportują więcej LNG niż my używamy w Europie. Jest więc eksport LNG, także przez europejskie firmy - podkreślił De Gucht.

Ocenił więc, że nie jest prawdą, iż amerykański rynek LNG jest zamknięty dla UE.

- Większość jest sprzedawana poza Europą, ale jeśli wzrośnie popyt w Europie, może być też sprzedawany tutaj - dodał.

De Gucht wyjaśnił, że firmy, które nie pochodzą z kraju, z którym USA ma umowę o wolnym handlu, potrzebują licencji od amerykańskich władz.

Automatyczna licencja

- Ale gdy ma się umowę o wolnym handlu, wówczas otrzymuje się automatyczną licencję, więc nie trzeba więcej prosić o tę licencję, co oznacza dostęp do LNG na tym samym poziomie, jak firmy amerykańskie - zaznaczył.

Zauważył jednak, że inną kwestią jest wielkość amerykańskiego eksportu gazu LNG.

- Już teraz jest to więcej niż nasza konsumpcja, ale może wzrosnąć bardziej - powiedział komisarz. - Innym problemem, który powinniśmy spróbować rozwiązać w umowie o wolnym handlu jest to, czy jest wystarczający fizyczny dostęp do tego gazu. Bo nie można ot tak eksportować gazu, potrzebne są do tego terminale, konwertery - dodał.

Musimy patrzeć na siebie

Komisarz zwrócił też uwagę, że prezydent Obama zaznaczył, że rozwiązanie dla naszej zależności od Rosji nie znajduje się tylko w Stanach Zjednoczonych.

- Co jest prawdą, musimy patrzeć także na własną politykę i na to, co zrobimy w przyszłości, na przykład co mamy zamiar zrobić z gazem łupkowym. Musimy więc także podjąć kilka decyzji i możemy zrobić kilka rzeczy, możemy wpłynąć na pozycję Rosji na europejskim rynku gazowym na kilka sposobów - podkreślił.

W Świnoujściu powstaje gazoport, który ma przyjmować transporty LNG.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane