• rozwiń
  • WIG20 2226.15 -0.42%
  • WIG30 2523.50 -0.33%
  • WIG 58588.56 -0.39%
  • sWIG80 11603.05 +0.27%
  • mWIG40 3740.69 -0.48%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:02

Dostosuj

Amerykańska Tesla wjeżdża na masowy rynek. Powstanie megafabryka baterii

Amerykańska Tesla wjeżdża na masowy rynek. Powstanie megafabryka baterii
Foto: Tesla Motors Foto: Tesla Roadster to jeden z przykładów luksusowych samochodów tej marki

Do tej pory historia Tesla Motors to była opowieść o ekscytujących samochodach elektrycznych i ich efektywności. Chcą jednak przetrwać na rynku, firma planuje wprowadzić produkcję na masową skalę. Zamierza otworzyć dużą fabrykę akumulatorów, która ma jej pomóc zbudować niedrogi samochód elektryczny, a tym samym dołączyć do największych producentów samochodów.

Analitycy przekonują, że to jest właśnie przyszłość firmy. Chcąc budować samochody na tak wielką skalę, muszą obniżyć koszt baterii.

Nowa fabryka

Powierzchnia zakładu ma być ogromna. Jak podkreślają przedstawiciele firmy, będzie ona miała wielkość równą wszystkim fabrykom tworzącym baterie litowo-jonowe na świecie. Partnerem w inwestycji może być Panasonic, obecnie główny dostawca baterii dla Tesli.

Firma wielokrotnie podkreślała, że mogłaby produkować więcej samochodów, gdyby nie ograniczenia wynikające z określonej podaży baterii. Celem firmy zawsze było sprzedawać na masowy rynek samochody w cenie między 30 a 40 tys. dolarów i zasięgu umożliwiającym przejechanie długich dystansów na jednym ładowaniu. Model S tej firmy może przejechać więcej niż 200 mil od kosztuje niemal 70 tys. dolarów.

Ambitne plany

Po tym, jak Tesla zarysowała swój plan sprzedaży na poziomie 35 tys. sztuk w 2014 roku, inwestorzy zareagowali optymistycznie. Plany Tesli zakładają dziesięciokrotnie większą sprzedaż samochodów nowej generacji.

Firma nie poinformowała, ile będzie kosztować budowa fabryki. Analitycy szacują, że może to być nawet 2 mld euro. Nie znamy też lokalizacji zakładu.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane